Anne Sütünün İçinde Neler Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

0 101

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Öncelikle anne sütü, bebeğin virüs ve bakterilerle savaşmasına yardım eden antikorlar içermektedir. Halk dilinde de “ilk süt” olarak bilinen kolostrum için geçerlidir. Kolostrum, annenin doğumundan sonraki (postpartum) altı saat içerisinde ve beş gün boyunca salgılanan yoğun ve sarımsı renkte olan süttür.

En iyi beslenme kaynağı denince akla “anne sütü” gelmektedir.

Peki, bu anne sütünün esas faydaları nelerdir?

 • Anne sütünün içeriğinde mevcut olan birçok bileşen bebeği hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumaktadır. İçeriğindeki kalsiyum ve demir mineralleri ise daha kolay emilmektedir.
 • Ayrıca inek sütü ile karşılaştırıldığında anne sütündeki proteinlerin inek sütünden daha kolay şekilde sindirildiği de bilinmektedir.
 • Bebeğin anne sütünü emmesi, alerjik rahatsızlıklar ve astım gibi hastalıkların riskini azaltmaktadır.
 • İlk süt diye adlandırdığımız kolostrum sayesinde ise bebeklerin henüz olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. İçerdiği antikorlar sayesinde annenin bebeği besleme sürecinde ise bebeğe geçer.
 • Emzirilen bebekler daha az ağlarlar. Anne sütünün içeriği sebebiyle bebek gevşer, rahatlar, ağrısı azalır, daha çabuk bir şekilde uykuya dalar.
 • Anne sütüyle beslenen bebeklerin ayrıca zekâ düzeylerinin daha yüksek olduğu bilinir.
 • İçerik olarak büyüme faktörü içerdiği için bebek daha hızlı gelişir ve büyür.
 • Her zaman, her yerde anne sütü hazırdır, bedavadır, ısıtma ve koruma sıkıntısı yoktur.
 • Her zaman için tazedir ve temizdir.
 • Bebek için uygun ve gerekli en harika mucizevi besindir.
 • Bebeği, çok problem edilen pişiğe karşı korur.
 • Anne sütüyle beslenen bebek ve çocuklarda yine büyük problem olan diş çürükleri, ağız içi hastalıklar ve konuşma problemi daha az görülür.(mama ile beslenen bebek ve çocuklara göre)
 • Şeker hastalığı, obezite, bronşit, menenjit gibi hastalıklar daha az görülmektedir.
 • Sindirimi çok daha kolaydır.
 • Böbreklere ek yük oluşturmamaktadır.
 • Bebeğin ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olur.

Emzirme Önerisi

Anne sütü, ilk altı ay boyunca tüm bebekler için alınması gereken beslenmenin temel kaynağıdır. İlk iki sene boyunca da emzirme işlemi sürebilmektedir. Ayrıca ilk altı ay bebek, sadece anne sütüyle beslenerek tüm gereksinimleri karşılanmaktadır. Daha sonra altıncı aydan itibaren ek gıda alımına geçilebilir.

Anne Sütü İçeriği

Bebeğin ilk altı ay boyunca su veya benzeri sıvı besinlere ihtiyaç duymadan aldığı anne sütünün içerdikleri; karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, su, minerallerdir.

Karbonhidratlar

Anne sütünde bulunan laktoz, birincil karbonhidrattır. Birincil karbonhidrat olan laktoz, meme bezinde üretilip, midede olan çok sayıda bakteriyi (sağlıksız) azaltmaya yardımcı olur ve bu bakteri azalması ise fosfor, kalsiyum, magnezyum emilimini arttırmaktadır. Böylece midede bulunan bakterilerin (sağlıklı) büyümesine destek olur. Karbonhidratlar ayrıca, hacim kontrolünde ve su naklinin düzenlenmesinde göre alır. Bifidus denilen (büyüme faktörü) önemli bir faktörün bir parçasını oluşturur.

Proteinler

Öncelikle anne sütü, ilk altı ay boyunca bebeğin tüm protein ihtiyacını karşılamaktadır ve iki çeşit protein içermektedir. Bunlar kazein ve peynir altı suyudur. Kazein içeriği %40 iken, peynir altı suyu ise % 60 kadardır. Bu önemli denge ile kolay ve hızlı emilime yardımcı olunur. Önemli bir yere sahip olan proteinler, enfeksiyona karşı maksimum koruma özelliklerine sahiptir.

Yağlar

Bebek sağlığı için gerekli olan yağlar anne sütünde yeterli miktarda mevcuttur. Yağların en önemli faydası ise bebeğin beyin gelişimine katkısıdır. Anne sütünün en çeşitli bileşeni olmakla birlikte önemli bir enerji kaynağıdır. Emzirme sırasında ve gün boyunca artmakta olup en başta düşük değerlidir fakat sona doğru yüksek seviyelere çıktığı bilinmektedir.

Vitaminler

K ve D vitamini dışında suda ve yağda eriyen vitaminlerin anne sütündeki miktar olarak bebek için yeterlidir. Bu sebeple K ve D vitaminlerinin anne sütündeki miktarları düşüktür. Bebeğin aldığı sütteki vitaminler hayati anlam taşımakla kalmayıp birçok kalıcı hastalıktan da korumaktadır. Riboflavin, niasin ve pantotenik gibi asit suda çözünen vitaminler de gerekli olmaktadır.

Mineraller

Anne sütünde bulunan önemli ve başlıca mineraller; demir, kalsiyum, çinko, sodyum ve potasyumdur. Bunların içeriği ise değişiklik göstermektedir.

Demir: Demir alımı bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. İlk altı ayda emzirilen bebeklerin, demir eksikliğinden kaynaklı halk dilinde kansızlık olarak bilinen,  “anemi” ye yakalanma olasılığı, mama ile beslenen bebeklere oranla çok çok daha düşüktür.

Kalsiyum: Anne sütünde bulunur fakat içeriği oldukça düşüktür (fosfor seviyesi gibi) ancak kolaylıkla emilmektedir ve yüksek orandadır.(%55), hazır mamalardaki emilim oranı ise yaklaşık %38 civarındadır.

Sodyum ve Potasyum: Anne sütündeki seviyeleri düşük olan bu mineraller faydalı bir etkiye sahiptir. Oran olarak potasyum seviyesi sodyuma oranla daha fazladır. Sodyum oranının düşük olması, bebeğin tam gelişmemiş böbrek fonksiyonlarına uyum sağlar.

Çinko: Annenin ilk beş gün içindeki sütü çinko bakımından oldukça zengindir. Doğuştan çinko metabolizması değişimi olarak bilinen “akrodermatitis enteropatika” anne sütü ile beslenen bebek ve çocuklarda görülmez.

Emzirmenin Anneye Faydaları

 • Emzirmeden kaynaklı anne memesinde fazlaca süt birikmez. İltihaplanma, şişkinlik gibi problemlerle daha az karşılaşırlar.
 • Emzirme anında salgılanan hormon sayesinde, anne rahminin önceki aline kavuşmasını sağlar.
 • Anne bebeği emzirirse, yumurtalık kanseri, meme kanseri veya kemik erimesi gibi ciddi rahatsızlıklarla karşılaşma oranı düşük olur.
 • Lohusalık zamanında yaşanılan kanamaların azalmasını sağlar.

Samur, G. (2008), Anne Sütü (Ankara: T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı).
31.12.2020tarihinde erişim adresi: https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/kitaplar/A%207.pdf

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.