Anne Sütünün Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 14 Besinsel Özelliği

0 1.727

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anne sütü bir bebek için olabilecek en değerli besindir. Bu nedenle annelerin mümkün olduğunca bebeklerini anne sütü ile beslenmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Doğumdan sonra ilk 3 veya 5 gün içerisinde salgılanan süte kolostrum adı verilir. Bu süt sarımsı bir renge sahiptir ve sindirimi kolaydır. İçerisinde bebeğin büyümesini hızlandıran, bağışıklık sisteminin ve sinir sisteminin gelişmesini sağlayan büyüme faktörüne sahiptir.

Şimdi sizlere anne sütünün besinsel özelliklerini paylaşacağım. Her bir maddeyi okudukça anne sütünün ne kadar mucizevi bir besin olduğunu anlayacaksınız.

Anne sütü;

 1. Temiz, bakterisiz ve tazedir.
 2. Her zaman uygun ısıdadır.
 3. İçerdiği Bifidus faktör ile bebeğin bağırsaklarında gelişen laktobasillus Bifidus adlı özel bir bakterinin oluşmasını sağlar. Bu bakteri bağırsaktaki önemi bir probiyotiktir.
 4. Anne sütündeki lipaz yağların sindirilmesinde etkilidir ve midenin daha çabuk boşalmasını sağlar.
 5. Anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlık daha az görülür ayrıca sindirim sistemini desteklediği için ishal olma riskini de azaltır.
 6. Sindirimi kolay bir besindir.
 7. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini ve gelişmesinde önemli bir rolü vardır.   Beyin gelişimi ve deri bütünlüğü için önemlidir.
 8. Yağda ve suda eriyen vitaminlere sahiptir. A, D, E ve K vitaminleri içerir.
 9. Anne ve bebek için ruhsal doyum sağlar.
 10. Anne sütüyle beslenen bebeklerde demir anemisi azdır.
 11. Tuz miktarı az olduğu için ilk aylarda böbreklerin yükünü azaltır.
 12. Anne sütü bebeği hastalıklara karşı korur ve immünolojik özellikleri ile enfeksiyona karşı antikor içerir (IgA, IGg, IgM). Bebeğinizi alerjik hastalıklara karşı savunur.
 13. Laktoz açısından zengindir. Laktoz bağırsakta kalsiyum emilimini sağlar.
 14. Yağ oranı yeterince yüksektir ve bebeğin doymasını sağlayacak kadar kaloriye sahiptir.

Elmacıoğlu F. Anne sütünün besinsel özellikleri. Telatar B, editör. Aile Hekimliğinde Anne Sütünün Anne ve Bebek Sağlığı Açısından Önemi. 1. Baskı. Ankara: Türkiye Klinikleri; 2019. p.8-13.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.