ANNE- BABA İĞNEDEN KORKMUYORUM!

1 1.895

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklarımızın sağlıklı düşünen, çevresine ve kendine güvenen bireyler olarak yetişebilmeleri için bazı kilit noktalarda bizlerin onlara destek olması, güven vermesi gerekmektedir. Bu durumlardan bir tanesi de çocuklarımızın hasta olduğu dönemler ve hastane ile ilgili işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır.

Enjeksiyon (iğne)/kan alma ya da serum takma işlemi esnasında bir çocuğa söyleyeceğimiz cümleler onların zihinlerinde önemli bir karşılık bulmaktadır.

Böyle bir durumda çocuklarımıza aşağıdaki cümle tiplerinden birini kullanmamız, onların psikolojileri açısından olumsuz bir durum oluşturacaktır. Ve sonraki hastane deneyimlerinde daha çözümsüz problemler yaşamamıza sebebiyet verecektir. Tüm bu etkilerinden dolayı çocuğunuza;

  • Sana yapmayacaklar bana yapacaklar!
  • Sadece bakacaklar, iğne olmayacak!
  • Hiç acımayacak!
  • Ağlarsan seni döverim!
  • Sus ağlama ne var bunda hiç acımadı!
  • Dövücez onları! kızıcaz onlara senin canını nasıl yakarlar! (Bu tutum da doktor /hemşire /hastane kavramlarına çocuğun öfke duymasına sebebiyet verecektir.)

gibi cümleler kurmamız onların ağlamasını, bağırmasını engellemiş olmaz, aksine sizlere karşı güvenlerini kaybettirir ve sizleri ‘yalan söyleyen’ konumunda düşünmesine sebebiyet verir.

Tüm bunların yerine işlemler şu şekilde açıklanmalıdır;

  • Oğlum/kızım şu an da hastasın ve iyileşmen için sana iğne/kan alma/serum vs. yapılması gerekiyor. Bu işlemden dolayı korktuğunu anlıyorum, biraz acıyacak ama ben hep yanında olacağım.

Böyle bir cümle ile açıklama yaptığımızda, belki çocuğunuz yine ağlayacaktır ama siz “doğruyu söyleyen” konumunda olacaksınız. Ve başka bir durumda çocuğunuza açıklama yaptığınızda size güvenecektir. Hastane çalışanlarının onlara zarar ve acı vermek için değil iyileşmeleri için onları tedavi ettiklerini anlayacaklardır.

Son olarak Hz. Muhammed’in (s.a.v) çocuklara doğruyu söylemenin önemi konusundaki bir sözünü hepimiz hatırlamalıyız belki de;

“Kim bir çocuğa, sana bir şey vereceğim deyipte vermezse bu ona yalan olarak yeter.”

Yine William SHAKESPEARE’ın şu sözü de çocuklarımıza doğruyu açıklamanın önemini bize göstermektedir;

“Güven ruh gibidir, terk ettiği bedene asla geri dönmez.”

Bizlerin de aynı hassasiyetle, çocuklarımıza her aşamada gerçeği söylemesi, sağlıklı nesiller inşa etmek açısından önemli bir adım olacaktır. Aynı zamanda olabilecek bir sonraki hastane deneyimi için sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Pınar diyor

    Tebrik ederim. 🌺🌺güzel ve bilgilendirici bir yazi okudum. Umarim cocuklarimiza dogru yol göstericiler olabiliriz

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.