Anksiyete Azaltan 6 Faydalı Yiyecek

0 904

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anksiyete kavramını duyduğunuzda ne hissediyorsunuz?

Bazen anksiyeteye kapılmak sadece bir olayla bağlantılı değil sadece bu kelimeyi duymanızla da bağlantılı olabilir.

İşte tam da bu nokta da sizlere anksiyetenizle baş etmeniz için 9 yiyecekten bahsedeceğim.

1. Yağlı Balıklar

Omega-3 ve d vitamini bakımından zengin balıklar ruhsal sağlık bakımından etkilidir. Somon, sardalya, uskumru, alabalık ve ringa bu yağlı balıklar sıralamasının başındadır.

2. Yumurta

Yumurta sarısı hem D vitamini hem aminoasit bakımından vücudun ihtiyacını karşılamaktadır. Beyin, kan hücreleri, regüle bir ruhsal hal, uyku, hafıza ve davranış bakımından önemlidir. Aynı zamanda serotoninle bağlantılı olarak anksiyeteyi azaltır.

3. Balkabağı

Potasyum bakımından zengin olan balkabağı hem elektrolit hem de kan hücreleri için önemlidir. Potasyumdan zengin olması aklımıza muzu da getiriyor. Anksiyete ve stres bakımından yardımcı olur.

4. Bitter Çikolata

Bitter çikolata ve kakao beyin bariyeri için gereklidir.  Aynı zamanda ani ruh değişimini de önlemektedir. Günde 1-3 gr. arasında tüketilebilir.

5. Papatya

Sakinleştirici etkisiyle bildiğimiz papatyanın çayı çok meşhur. Araştırmalara göre,1500 mg tüketmek gün içerisinde ani ruh halinin önüne geçebiliyor.

6. Zerdeçal

Yüksek antioksidan etkisinin yanı sıra inflamasyonun da önüne geçen zerdeçal depresyonu önleme de oldukça etkili. Smoothie içerisinde kullanmanın yanı sıra yemeklerinize de ekleyebilirsiniz.

Tabi böyle hassas bir konuyu beslenmenizi değiştirerek düzeltemeyebilirsiniz. Beslenme her şey de olduğu gibi burada da devreye hayatınızı minimal düzelterek etki edebilir.

O yüzden psikolojik destek almanızı öneriyoruz.

What are some foods to ease anxiety? (2023, Jan 11). MedicalNewsToday: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322652 adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.