Ankara Üniversitesi’nde ‘Nadir Hastalıklar Merkezi‘ Kuruluyor

0 87

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son zamanlarda nadir hastalıklarla çok karşılaşıyoruz. Özellikle SMA hastası bireylerle gündeme gelen nadir hastalıkların önemi son derece arttı. Bu yüzden nadir hastalıklar alanında daha fazla araştırmaların yapılması gerektiği gözle görülür hale geldi.

Bu ihtiyacı saptayan ve merkez olarak kurmak için YÖK’e başvuruda bulunan Ankara Üniversitesi’nin başvurusu kabul edildi. Bu doğrultuda Ankara Üniversitesi ‘Nadir Hastalıklar Merkezi’ kurmak için çalışmalara başladı.

Bu merkezde 6 binden fazla nadir hastalık araştırılacak.

Ankara Üniversitesi tarafından kurulan bu merkezde multidisipliner yaklaşım sağlanarak hastaların takibi, teşhisi ve tedavisi üzerine araştırmalar yapılacaktır.

Bu müjdeli haber Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar tarafından duyuruldu. Ünüvar, nadir hastalıkların önemine vurgu yaptığı konuşmasında nadir hastalıkların görülme sıklığının düşük olmasına rağmen toplum için önem arz ettiğini ifade etti. Aynı zamanda nadir hastalıkların erken teşhis ve tedavisinin gecikmesinin bireyler açısından yarattığı olumsuzluklara dikkat çekerek bu konunun önemine karşı hassasiyetini dile getirdi.

Şu an sağlık alanındaki gelişimlerle beraber nadir hastalıkların önemini dile getiren Ünüvar , şu ifadeleri kullandı:

“Bu durum hem klinik hem de ekonomik analiz çalışmaları ile ulusal nadir hastalık haritasının, hastalık yükünün, maliyetinin, yetim ilaç ihtiyaç ve potansiyelinin belirlenmesi, ulusal yetim ilaç politikalarının oluşturulması, erken tanı, tedaviye yanıtın değerlendirilebilmesi ve yeni ilaç geliştirmeye yönelik yapılacak araştırmalar ile sağlık otoritelerine katkı sağlanması ihtiyacını doğurmuştur. Tüm bu sebepler, ülkemizde multidisipliner yaklaşım sergileyen, gerekli klinik, laboratuvar ve teknik alt yapının sağlandığı yetkin ve etkin bir nadir hastalıklar merkezini gerekli kılmıştır.”

Ankara Üniversitesi’nde bu merkez için yetkin ve yetişmiş bilim insanlarının olduğunu ifade eden Ünüvar  “Nadir Hastalıklar Uygulama ve Araştırma Merkezi”nin kurulmasında emek veren herkese teşekkür ettiğini ifade etti.

Ankara Üniversitesi “Nadir Hastalıklar Merkezi” Kuruyor. (2021, haziran 17 ). 2021 tarihinde ankara.edu.tr: https://www.ankara.edu.tr/universitemiz-bunyesinde-nadir-hastaliklar-uygulama-ve-arastirma-merkezi-kuruluyor/ adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.