Anestezi Öncesi Neden Aç Kalmamız İstenir?

0 9.021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anestezi uzmanları her hastayı ameliyat öncesi görmeye gider ve ameliyattan yaklaşık 8 saat önceden katı ya da sıvı gıda alımının kesilmesini ister.

Peki, neden ameliyat öncesi aç kalmamızın istendiğini merak ettiniz mi?

Birinci sebebi; anestezi uygulamasında en önemli komplikasyonlardan biri mide içeriğinin akciğerlere kaçma durumudur. Mide içeriğinin akciğerlere kaçmasının önlemek amacıyla anestezi öncesi hastaların bir süre yiyecek ve içecek almaması istenir.

İkinci sebebi ise anestezik ilaçların bulantı kusmaya sebep olmasıdır. Hastaların ameliyat sonrası kusması hem ameliyat bölgesindeki dikişler açısından risklidir hem de yukarıda bahsettiğim mide içeriğinin akciğere kaçması durumuna yol açacağından ötürü risklidir. Uyanma sonrasında mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi açısından da bir süre aç kalmak önemlidir.

Peki, Ne Kadar Süre Aç Kalmalıyız?

Ameliyat öncesi açlık süresi doktorunuz tarafından size belirtilir. Bu sürenin olması gerekenden daha fazla uzaması sonucu da bazı istenmeyen etkiler oluşabilir. Bu yüzden doktorunuzun belirttiği sürede aç kalmalısınız.

Genellikle yetişkin bireylerde en az son 2 saat öncesinde berrak sıvı alımı, hafif yumuşak yiyecek alımının da 6 saat öncesinde kesilmiş olması gerekir. Katı gıdaların ise en az 8 saat öncesinde alımı durdurulmalıdır.

Yaş Mama/Süt/Katı Gıda Berrak Sıvı/Su
<6 ay 4 saat 1 saat
6 ay-36 ay 6 saat 2 saat
>36 ay 8 saat 3 saat

Tablo1: Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Preoperatif aç kalma süreleri tablosu

Ameliyat Öncesi Sigara İçebilir Miyim?

Sigaranın solunum sistemi üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Bu etkiler nedeniyle anestezi sırasında ve sonrasında komplikasyonlar artmaktadır. Doktorlar ameliyattan önce sigara içilmemesi gerektiğini söylerler. Birçok hasta da bu uyarıyı dinlemeden sigara içip ameliyata girer. Hastalara neden sigara içilmemesi gerektiği açıklanmalıdır. Sigara içilmesi operasyondan 8 saat önce yasaklanmalıdır. Bu yasaklama bile sigaranın etkilerini tamamen azaltmaz.

 Sigaranın sistemler üzerinde bazı olumsuz etkileri;

  • Tansiyonu arttırır.
  • Nabız hızını arttırır.
  • Oksijen tüketimini arttırır.
  • Damarlarda daralmaya sebep olur.
  • Oksijen taşınmasını engeller.
  • Mide sekresyonunu arttırır.
  • Hava yollarında daralmaya sebep olur.

Tüm bu etkiler anestezi sırasında ve uyanma döneminde hastada istenmeyen yan etkilerin oluşmasına sebep olur. Bu yüzden sigara planlı cerrahilerde 8 hafta öncesinden kesilmelidir.

Gök, F., Giersbergen,M. Ameliyat öncesi aç kalma: Sistematik derleme. Pamukkale Tıp Dergisi. 2018;11(2):183-194

https://sagligim.gov.tr/bulanti-ve-kusma.html Erişim Tarihi: 18.12.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.