Amerika’nın en ünlü hemşire seri katili: Charles Edmund Cullen

0 2.474

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tam iyileşmeye başlarken gece yarısı ansızın meydana gelen ölümlerin asıl sebebi neydi?

Ölüm sebepleri nasıl bu kadar benzeyebilirdi?

Üstelik tek ortak özellikleri Cullen’in çalıştığı hastanede tedavi görmekte olan sıradan insanlar olmalarıyken.

Hemşirelikle geçirdiği tam 16 yıla sığdırdığı yüzlerce rakip, yaşlı ve çocukların ölümünden suçlu, Amerika’nın en ünlü seri katillerinden biri: Charles Edmund Cullen.

22 Şubat 1960’ta New Jersey’de doğan Cullen, 8 kardeşin en küçüğüydü. 7 aylıkken babasını kaybetti. İncecik kemikli, küçük bir adam olan Cullen, daha 9 yaşındayken kimya setinden kimyasal madde içerek süregelen intihar girişimlerinin ilkini gerçekleştirdi. Kişilik olarak hep sinirli, alkolik ve intihar eğilimli bir tip olarak nitelendirildi. Kendisi de bu iddiaları hep doğruladı.

O; her zaman sorunlu biri oldu.

Çocuklarını ne kadar sevse de onlarla yeterince ilgilenemedi. İşini çok sevmesine rağmen hiçbir yerde barınamadı. 6 Aralık 1977’de yaşanan bir kazada annesini kaybetti. Bu acıya çok dayanamadı ve 1978’de ABD Deniz Kuvvetleri’ne girdi. Burada subay mertebesine yükseldi. Fakat bu onu iyi etmeye yetmedi. Bir yıl sonra tam 7 defa hayatına son vermeye çalıştı. 30 Mart 1984’teyse yaşadığı buhranlardan ötürü Deniz Kuvvetleri’nden çıkartıldı.

Tek erkek öğrenciydi.

Pes etmedi. Aynı ayda, Montclair, New Jersey’deki Mountainside Hastanesi Hemşirelik Yüksekokulu’na kaydoldu ve oradaki tek erkek öğrenci oldu. 1987’de mezun oldu ve New Jersey’deki Livingston’daki St. Barnabas Tıp Merkezi’nin yanık ünitesinde hemşire olarak çalışmaya başladı.

İlk cinayeti: 11 Haziran 1988’de 72 yaşındaki Yengo.

Alerji tedavisi gören 72 yaşındaki Yengo isimli kişiyi öldürücü bir doz insülin enjekte ederek öldürdü. Ocak 1932’te eşinin açtığı boşanma davasında çocuklarının velayetini kaybetti. Cullen’ın köpekleri dövdüğü ve bir tanesini bir bowling topu torbasında sıkıştırdığını iddiası dava belgeleri arasında yerini aldı. Cullen evden taşındı ve Barnabas’tan ayrıldı. Daha sonra New Jersey, Phillipsburg’daki Warren Hastanesi’nde tekrar işe başladı.

Karbonmonoksit

Defalarca intihar girişimlerinde bulunan Cullen, 2002 yılında karbon monoksit zehirlenmesiyle bunu tekrar denedi. Ancak komşularının dumanı görüp yetkililere haber vermesiyle kurtulmayı başardı. İfadesinde, kendisini sadece sıcak tutmaya çalıştığını iddia etti. Yetkililer incelemeler sonunda duman alarmını engellemek için pillerin çıkarıldığını fark etti. Anlaşılan Cullen yalan söylüyordu.

300’den fazla ölüm

2003’te tutuklandığında 40 cinayeti kabul etti fakat bunlar yalnızca ayrıntılı hatırladıklarıydı. Tüm serumlara yüksek dozda ilaç enjekte ediyordu ve bunlar diğer hemşireler tarafından hastalara dağıtılıyordu. Böylelikle sayısız kişiye ulaşıyordu. Öldürdüğü insanların sayısını tahmin etmek haliyle oldukça zor. Bilinen kurbanların çoğu 60 ila 95 yaşları arasında değişiyor ancak aralarında 21 yaşında olan Michael Strenko gibi gençler de var.

Başvurduğu işlere hep kabul edildi.

4 polis soruşturması, 2 yalan makinesi testi geçirdi. 20 kez intihar girişiminde bulundu. Bir kez tutuklandı ama hiçbiri mesleki sicilini lekelemedi. İlginç bir şekilde, başvurduğu iş yerlerinden hiçbiri onu reddetmedi. Eylül 2002’de Somerset Medical Center’da işe girdi. Bir seneden daha kısa bir sürede birçok hastayı öldürdü. 12 Aralık 2003’te bir restoranda tutuklandı. 14 Aralık 2003’te, 16 yıllık meslek hayatı boyunca 40 kişi öldürdüğünü itiraf etti. 2 Mart 2006’da New Jersey’de 18 kez müebbet cezasına çarptırıldı. Cullen hâlâ Trenton, New Jersey’de tutulmaktadır.

Hastaların acı çekmesine dayanamadı.

On farklı hastanede çalışan Charles Cullen, 1988-2003 yıllarında 45 hastayı öldürdüğünü itiraf etti. Tutarsız davranışlar ve iş kurallarına uymama gerekçesiyle işten atıldı, ancak ülke çapındaki hemşire yetersizliği sebebiyle yeniden iş bulmayı başardı. Somerset Medikal Merkezi’ndeki şüpheli ölümlerden sonra, yetkililer Cullen’in geçmişini inceleme kararı aldı. 2003’te cinayete teşebbüsten tutuklandı. Yapılan araştırmalardan sonra Cullen, Somerset’te 13, New Jersey’de 3 ve Pensilvanya’da da 6 cinayet işlediğini itiraf etti. Tek bir açıklaması vardı: Hastaların acı çekmesine dayanamamıştı ve bunun için en uygun silah yüksek doz insülin ya da digoksindi. (Kalp yetmezliği ve çeşitli kalp ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir ilaç)

Günahlarını affettirdi.

2006 yılında ‘günahlarımı affettiriyorum’ diyerek eski kız arkadaşının erkek kardeşine böbreğini bağışladı. Oysa bir sitenin ‘En kötü insan’ anket oylamasında en yüksek oyu alarak listenin en kötü katili olarak listenin başında yer almıştı.

The Good Nurse

Medyanın “Ölüm Meleği” olan, Charles Cullen’ın hayatı film oluyor. 300’den fazla insanın ölümüne sebep olan hemşire Charles Cullen’in gerçek hikayesinden uyarlanacak ‘The Good Nurse’ adlı filmde Oscar adayı oyuncular Jessica Chastain ve Eddie Redmayne rol alıyor. Gözler Nisan 2021’de çekime başlanan filmin gösteriminde.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.