Amerika’da İntiharları Azaltan Hip Hop Şarkısı – Mutlaka Dinleyin

0 3.340

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son yıllarda intihar oranlarının arttığını tahmin etmek güç değil. Hemen hemen her gün medyada birinin intihar ettiğini duyuyoruz. İntiharların önlenmesi için yapılan ilginç bir çalışmayı sizinle paylaşacağım.

Nisan 2017 yılında Amerikalı hip hop sanatçısı Logic “1-800-273-8255” adlı bir şarkı yayınladı. Şarkıya buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Şarkı, intihara meyilli ve yardım arayan birini anlatıyor. Bu hikaye ile bağ kuran kişiler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda krizlerinin ve iyileşmesinin konu edindiği şarkı ABD’de intiharı azalttı.

Yapılan çalışmalara göre, medyada yer alan intihar haberleri bireyleri tetikliyor. Çünkü medyada intihardan korunma yollarına yönelik haberler yerine ölüm haberleri yer alıyor.

Buna istinaden çıkarılan bu şarkı 2017 MTV Müzik Ödülleri ve 2018 Grammy Ödülleri’nde seslendirildi ve yoğun ilgi gördü. Aynı zamanda listelerin 3. Sırasında olan bu müziği kesinlikle dinlemenizi tavsiye ederim.

Şarkının olumlu mesaj verme üzerine etkisini değerlendirmek üzere Viyana Tıp Üniversitesi bir çalışma yapmıştı.

1 ay boyunca Twitter üzerinden gönderilerle şarkı paylaşıldı. Bu şarkı ile ABD’deki günlük intiharlar ve bunların yanı sıra ihbar edilen vakalara bakıldı. Ortaya çıkan sonuç ise şarkının oldukça işe yaradığını ortaya çıkarttı.

Aynı dönemde, 245 intihar veya beklenen sayının %5,5 altında bir azalma oldu.

Müziğin ruhumuza etkisini ortaya koyan bu çalışmayı okurken ben de şarkıyı dinledim. Şarkı gerçekten olumlu etki bırakıyor. Kesinlikle 4 dakikanızı ayırıp dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Hip Hop Song Linked to a Reduction in Suicides in the US. (2021, 14 December). neurosciencenews.com: https://neurosciencenews.com/hip-hop-song-linked-to-a-reduction-in-suicides-in-the-us/ adresinden alındı


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.