Amerika’da Hekimlik, Hemşirelik ve Sağlık Sistemi Üzerine Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu ile Röportaj

0 2.725

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlık Asistanı Platformu’nda bugün sizlerle Amerika’da Çocuk Doktorluğu ve Bebek Ruh Sağlığı Uzmanlığı yapan saygıdeğer hocamız Dr. Beril Bayrak Bulucu ile birlikteyiz. Sayın Bulucu ile Amerika’da Hekimlik, sağlık profesyonellerinin hayatından ve sağlık sisteminden konuşacağız.

Hilal Sezen: Öncelikle hoş geldiniz demek istiyorum. Nasılsınız? İyisinizdir umarım.

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: İyiyim. Çok teşekkür ederim.

Hilal Sezen: İzninizle zamanınızı da çok almadan röportajımıza başlamak istiyorum.

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: Tabi, buyurun.

Hilal Sezen: Sizi tanımak adına arka arkaya birkaç soru sormak istiyorum.

Hangi okuldan mezun oldunuz?

Türkiye mi eğitim aldınız yoksa zaten Amerika’da mı okumuştunuz?

Orada bulunma serüveninizi bizimle paylaşır mısınız?

Şöyle de sorabilirim. Önceden sosyoekonomik koşullar bu şekilde değilken Amerika bizler için sadece bir hayaldi ancak şu an içinde bulunduğumuz sosyoekonomik koşullarda ve eğitim düzeyinde artık bu bir hayal değil ihtiyaç haline geldi. Bazı durumlardan ötürü bizler sağlık çalışanları yurt dışına gitmek adına ciddi adımlar atıyor. Artık bu bir hayal değil.

Sizin bu serüveniniz nasıl gerçekleşti?

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: Öncelikle merhaba, ben Dr. Beril Bayrak Bulucu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp mezunuyum. Türkiye de eğitim aldım. Tabi o dönemde illaki Amerika’ya gideyim diye bir şey yoktu kafamda. Amerika sınavlarına bir şekilde girip Amerika’ya geldim.

Burada İhtisas ve üst ihtisastan sonra mecburi hizmet yaptım. Sonra 4 sene Türkiye’de muayenehane hekimliği yaptım.

2010 senesinde Türkiye’deki şartlar zorlaştığı için Amerika’ya dönmeye karar verdik. Ama Türkiye ile bağlantımı hiç koparmadım. Evet şimdi burası genel olarak sosyoekonomik açıdan daha iyi durumda, ücretler olsun, yaşam koşulları ve eğitim düzeyi Türkiye’den çok daha iyi durumda ama burada da sağlık çalışanlarının hayatı kolay değil. Amerika bir cennet değil yani. Eyaletlere göre şartlar da farklı. Burası birçok ülkenin bileşimi gibi. Burada baskı Türkiye’ye göre az denebilir ana yine de doktorlar ve sağlık çalışanlarının üzerinde epey yük var.

Hilal Sezen: Çok teşekkür ederim. Bir diğer soru ise Amerika daha gelişmiş bir ülke dedik. Peki oradaki çocuk hastalıklarında bulaşıcı hastalıklarda Türkiye’ye göre farklılıkları var mı? Türkiye’de ishal acile başvurma sebebi iken Amerika’daki kardiyovasküler hastalıklar acile başvurma sebebi sayılabilir mi? Gelişmişlikten kastımız bu?

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: Gelişmişlik düzeyine göre farklılıklar mevcut evet. Mesela burada bakteriyel ya da parazit vs gibi hastalıklar daha az denebilir. Bölgeden bölgeye çok büyük farklılıklar mevcut. Aslında Türkiye ile çok benzer hastalıklar artık çocuk hastalıkları dünya da aynı olduğu için çok benzer denebilir.

Hilal Sezen: Babanızın hastanede yattığı süreçte sizinle tanışma imkânı bulmuştuk. Ve ben kendim adına iyi ki sizi tanımışım diyorum. İyiki benim hastam olmuşsunuz. Bana o sırada babanıza yeşil düşme riski bilekliği takarken” artık birçok şey aynı” demiştiniz. Oradaki güvenlik önlemleri, hasta bakımları ile ne ölçüde benzerliklerimiz var?

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: Güvenlik önlemleri aynı neredeyse, bakım anlamında da çok iyi, orada da insanların çok büyük bir zaman dilimi form doldurmakla geçiyor. Bu konuda bir ayrım yapamam. Neredeyse aynı. Hiçbir fark yok. Ama İstanbul’da özel bir hastaneden bahsettiğimizi vurgulamak lazım.

Hilal Sezen: Peki, Amerika’daki sağlık çalışanları, hemşireler ne konumda söz sahibi ya da ne gibi hakları var?

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: Hemşireler çok daha aktif. Komitelerimiz var. Orada söz sahibi olabiliyorlar. Örneğin bir hastalık hakkında herkes bir fikir sunabiliyor. Doktor otoritesi yani bir doktorun hemşiresi olma durumu mevcut değil. Az hiyerarşi var. Ama branşa ve kurumun kültürüne göre değişiyor tabii, Hastaya bir şey olsa ilk doktor sorumlu ancak tabiki hemşire de sorumlu. Covid döneminde eleman sıkıntısı yaşanıyor ve tüm sağlık elemanları zor durumda. Maddi anlamda çok daha iyi şartlarda çalışıyorlar. Bir takım işi gibi görülüyor ve takım kararı ile hastaya yaklaşılıyor. Hemşireler yüksek okuyup klinisyen şeklinde çalışabiliyor. Örneğin kendilerine ait klinikler olabiliyor. Hatta bazı eyaletlerde bağımsız çalışan hemşire klinisyenler (Nurse practitioner) var. Burada hemşireler ve Hemşirelik mesleği çok kıymetli denebilir.

Hilal Sezen: Çok iyiymiş. İnşallah ülkemizde de sağlık çalışanlarının kıymeti en kısa sürede anlaşılır. Peki, bir diğer soru ise Amerika’da tayin olma durumu var mı? Okuldan mezun oldunuz atama yapılıyor mu? Devlet hastanesi özel hastane durumları nasıl?

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: Devlet hastanesi diye bir şey yok. Çoğu hastane özel ya da nonprofit. Çoğu büyük sistemlere bağlı. Hangi eyalette görev almak istiyorsanız, o eyaletin lisansını alıp başvuruyorsunuz. Tıp okumak çok pahalı Hemşirelik de yakın.  Burada eğitim alıp sonra mecburi hizmet yaparak ödeme şansı var.

Hilal Sezen: Ben bir de covid-19 pandemisine değinmek istiyorum. Pandemi Amerika’da ne durumda ve aşılama çalışmaları sizce yeterli mi? Uygun bulamadığınız beğenmediğiniz uygulamalar var mı?

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: Evet. Covid-19 pandemisine ilk çıktığında burada alınan önlemler yeterli değildi. Yeterli derecede test yapılmadı. Koruyucu ekipman çok azdı. Hatta bazen koruyucu ekipman olmadan müdahale ediliyordu kaldı ki bu çok riskli. Ancak sonradan Kasım ayında sanırım aşılama başladı. Şu an benim bulunduğum eyalette %90 aşılama mevcut. Biz bebekleri de aşılıyoruz bu anlamda. Ama tüm eyaletlerinde varsayarsak Amerika çok büyük bir yer ülkenin %60’ının bağışık olduğu söyleniyor. Yeterli değil. Yine eyaletlerde çok farklı olabiliyor ancak BioNTech ve Moderna aşıları burada mevcut. Tabiki çok ölümler oldu. İnsanlara bilgi kirliliği aşı ile ilgili bilgi kirliliği çok oldu. Yanlış bilgiler verildi. Tabi bu bilgi kirliliği artmasaydı belki önüne geçmek daha kolay hale gelebilirdi. Ancak şu an aşılama ile iyi bir durumdayız.

Hilal Sezen: Pekâlâ. Verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir diğer sorumda bilgi kirliliği dedik. Oradaki özellikle evli kadın toplulukta eğitim seviyesi ne durumda yani yüzde olarak Amerika’daki evli kadınlar ne kadar bilinçli?

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: Burası çok heterojen bir yer. Neresinden baktığınız fark ediyor. Benim yaşadığım eyalet Massachusetts‘de genelde eğitim düzeyi yüksek. Pek çoğu üniversite mezunu anneler. Bilinçli kadınlar çok fazla. Ülkenin geneli tabi eyaletlere göre bu da değişken olabilir ama geneli çalışan anneler ve çalışan bir toplum var.

Hilal Sezen: Son sorum sizin Amerika’da aktif olduğunuz dernekler, Sağlık toplulukları var mıdır? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: Amerika’da çok dernek ve topluluk mevcut. Ancak Türkiye de de takip ettiğim dernekler var. Ve Türkiye bu konuda Amerika’dan çok önde sağlık toplulukları konusunda çok daha aktif şeyler yapılıyor. Burada biraz daha geri durumda. Benim üye olduğum dernekler ise,

  • Amerika Pediatri Akademisi
  • Bebek Ruh Sağlığı Derneği
  • Tıp komiteleri

Hilal Sezen: Geldiğiniz için çok teşekkür ederim. Bizlere söylemek istediğiniz şeyler var mı? Benim sorularım dışında 🙂

Uzm. Dr. Beril Bayrak Bulucu: Çok teşekkür ederim öncelikle. Ben kendim adına Amerika’dan olmaktan mutluyum. Ama benim ebeveynlerim Türkiye ‘de ve ben Türkiye ile olan bağımı hiç koparmadım. Hep bağlantı halindeyim. Türkiye de olup bitenlerden haberdar oluyorum. Sosyal hizmet sağlayan derneklerde çalışıyorum. Eğitimler veriyorum.

Hilal Sezen: Ben teşekkür ederim değerli katılımlarınız için iyiki geldiniz 🙂

Ve Sağlık Asistanı Platformu’nda bu röportajımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sevgili Dr. Beril Bayrak Bulucu ‘ya sonsuz teşekkürler. Kendisini yeniden aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.