Alzheimer Hastalığının Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

0 3.788

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak ortaya çıkan Alzheimer hasta ve yakınlarına ciddi sorumluluklar yüklemektedir. Demans hastalığının gelişmesinde %50-75 oranında etkisi olan Alzheimer, bellek bozukluklarıyla ve unutkanlıklarla kendini göstermeye başlamaktadır.

Halk arasında yaşlılık hastalığı olarak da bilinen Alzheimer, 65 yaşın üzerindeki bireylerde %5 oranında görülmekte ve her sene geçtikçe görülme olasılığı iki kat artmaktadır. 85 yaşın üzerindeki bireylerde ise %40-50 oranında hastalık geliştiği gözlenmektedir.

İlk kez 1901 yılında Alois Alzheimer tarafından 51 yaşındaki kadın hastada hastalık tanımlanmıştır.

Düşünce, hafıza ve davranış gibi fonksiyonların azalmasıyla başlayan hastalık başlangıcında hafif belirtilerle başlamaktadır. Kişinin kendinde olan değişiklikleri fark etmesiyle ya da aile yakınlarının teşhisiyle doktora gidilmektedir. Hastalık sinsi gidişli olarak ilerlemeye devam etmektedir. Başta unutkanlıkla başlayıp, yakın geçmişin unutulmasıyla devam eden Alzheimer, aile fertlerinin unutulmasıyla devam eden süreçte bireylere ağır yükler yüklemektedir. Devamında günlük aktivitelerini dahi yerine getirememeye kadar devam eden bir süreç içerisinde bulunulmaktadır.

Alzheimer Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

İleri yaşta olunması

İleri yaşlarda beyin hücrelerinde kendini onaracak ve yenileyecek yapılarda meydana gelen bozulmalar ile beyin hücreleri işlev kaybına uğrar ve bu zamanla Alzheimer Hastalığına neden olur.

Ailede Alzheimer öyküsünün olması

Alzheimer Hastalığının genetik geçişi söz konusu olabilmektedir. Genlerimiz sağlığımızı belirlemede önemli bir role sahiptir. Fakat genler kendi başına önemli iken bu genlerin aktif olmasını sağlayacak çevresel şartlar da önemlidir.

Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon beyin damarlarına kan ulaşımını azaltır ve beynin sağlıklı beslenmeni engeller. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan bireyler beyin hastalıkları ile ilgili sorunları daha fazla yaşamaktadır.

Önceden yaşanılan kafa travmaları

Kafa travmaları beyin hücre ölümünün veya hasarlarının temel nedenlerinden biridir. Bu konuda en güzel örnek Boksörler üzerinden verilebilir. Kafaya uzun süre sistematik alınan darbeler bayin hücre ölümünü artırmaktadır.

Uyku düzensizliğinin bulunması

Uyku vücudun kendi tamir mekanizmasının işlediği bir evredir. Beyin ise uyku ile kendini yeniler. Bu nedenle uyku düzensizliği yaşayan insanların bilinç sorunları yaşamasının nedeni ise beynin kendini düzeltmeye veya toparlamaya fırsat bulunamamasındandır.

Depresyon

Depresyon beyne zarar veren hastalıklardan biridir. Hayatı boyunca çok fazla depresyondan muzdarip olan bireyler Alzheimer Hastalığına yakalanabilir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Bellek ve bütün bilişsel fonksiyonlarda bozulma
  • Kayıt belleğinde bozulma
  • Ev adresinin, telefon numarasının unutulması
  • Aile fertlerinin unutulması
  • Konuşma becerilerinde bozukluk
  • Öz saygı düşüklüğünün olması
  • Bulunduğu ortama adapte olmada zorlanılması

Alzheimer Hastalığına Nasıl Tanı Konulur?

Hastalığın teşhisi için kesin tanı koydurucu bir test yoktur ancak belirli birtakım testler yapılarak tanı konulmaktadır.

Öncelikle hastaya çeşitli bilinç değerlendirme testleri yapılır, hastanın öyküsü dikkatli şekilde alınır. Aile fertlerinden ve arkadaşlarından da öyküler alınarak değerlendirmeler yapılır. Sonrasında kan testleri, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntülemesi ve gen tarama testleri uygulanmaktadır. Bu yapılan testler sonucunda bireye tanı konularak tedavisi planlanmaya başlanmaktadır.

Alzheimer Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın kesin ve belirli bir tedavisi bulunmamaktadır. Öncelikle tedavi her bireye özgü olacak şekilde planlanmaktadır. Hastanın yaşına, hastalığın seyrine, belirtilerine ve şikayetlerine göre değerlendirilmektedir.

Alzheimer hastalığını yok edecek tedavi değil de hastalığın ortaya çıkardığı semptomların en aza indirilmesine yönelik bir tedavi uygulanmaktadır. Yalnız yaşayan bireyler için yakınları bilgilendirilmeli, evde hasta için tehlikeli olabilecek durumlar en aza indirilmeli. Bilişsel fonksiyonların bozulmasına yönelik dolapların, kapıların, duvarların üzerine hatırlatıcı notlar yazılarak bireye bu süreçte destek olunmalıdır.

Demir Özkay, Ü , Öztürk, Y , Can, Ö . (2011). Yaşlanan Dünyanın Hastalığı: Alzheimer Hastalığı. SDÜ Tıp Fakültesi Dergisi , 18 (1) , 35-42 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/sdutfd/issue/21003/225712

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.