Almanya’nın En Büyük Seri Katili: HEMŞİRE NİELS HÖGEL

0 4.419

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Almanya tarihi boyunca en fazla insan öldüren katil olarak kayıtlara geçen Högel’in kan dondurucu hikâyesi duymaya hazır mısınız?

İşte Almanya’nın en büyük seri katili HEMŞİRE NİELS HÖGEL’in hikâyesi sizlerle!

Babası ve büyükannesi hemşire olan Högel, ailesinin izinden giderek 1997 yılında tamamladığı eğitiminden sonra 1999 yılında Klinikum Oldenburg’un kalp cerrahisi yoğun bakım ünitesinde çalışmaya başladı. Başlangıçta her şey yolundaydı. Fakat zamanla bir şeyler ters gitmeye başladı. Özellikle Niels Högel’in nöbetinin olduğu günlerde yoğun bakım ünitesindeki ölüm oranları hızla artıyordu. Başhekim tarafından çalıştığı birim değiştirilmiş ve istifası için baskı kurulmaya çalışılmış olsa da Högel, eski işine geri dönmeyi başardı. Fakat dönüşünün ardından baktığı hastaların kan basıncındaki ani düşüşler tekrardan meydana geldi ve Högel en sonunda 2005 yılında yakalandı.

22 Haziran 2005 tarihinde bir hastaya anti-aritmik Gilurytmal (Kardiyak tedavilerde kullanılarak sodyum kanallarını bloke eder.) enjekte ederken meslektaşları tarafından yakalanan Högel, hemen polise ihbar edildi ve süreç başladı. Kapsamlı bir araştırma yapan polis ekipleri, 2003 ve 2005 yılları arasındaki ölüm vakalarını incelediğinde bu ölümlerin %73’ünün Högel’in nöbeti esnasında gerçekleştiğini fark etti. Högel’e ilk önce 5 yıl hapis ve iş yasağı cezaları verilse de daha sonra Oldenburg bölge avukatı hastanedeki ölümlerle ilgili başka bir soruşturma açtı. Högel’in yalnızca Almanya’da değil, Polonya ve Türkiye’de de hemşirelik görevi yaptığını fark eden bölge avukatı, 134 hastaya otopsi yapılmasını talep etti.

Högel’in 90 kez yetkisiz enjeksiyon uyguladığı ve 60 hastayı başarıyla kurtardığı ortaya çıktı. Högel her ne kadar 60 hastayı canlandırmayı başarsa da 90’dan fazla hastanın ölümünden sorumluydu ve bu sayı her geçen gün artmaktaydı.

‘’Kurtarmak’’ insanların hayata verdiği değere göre anlamı değişen bir eylem. Ayrıca neyden ve kimden? Hayatını kaybedenlerin neler yaptığını, onları nelerin beklediğini bilmezken hem de… İnsan nefes alıp kalbi attığı sürece hayatta kabul ediliyor, ama kimse “Hayat” ı tanımlarken “Nefes alıp kalbimizin atması” demiyor.

Ocak 2018’de 97 hastayı öldürmekle suçlanan Högel, can sıkıntısından hastaları önce öldürüp sonra da canlandıramaya çalıştığını itiraf etti. Artık o kadar çok hasta öldürmüştü ki neredeyse yarısını hatırlamıyordu. Niels Högel’in, kalp krizine yol açabilecek ilaç enjekte ettiği yoğun bakımdaki hastaları kurtarmaya çalışarak, arkadaşlarının yanında ‘Kahraman’ olarak görünmeye çalıştığını söylemesi üzerine soruşturma daha da genişletildi. Mahkeme Högel’e iki kez müebbet hapis cezası verdi ve Högel’in işlediği bu cinayetler Almanya’nın savaş sonrası dönemdeki en büyük katliamlarından biri olarak tarihe geçti.

Alman savcılar, Högel’in başka hastaları da öldürmüş ve hatta bunları yakmış olabileceğini iddia etti. Bunun üzerine soruşturma derinleştirildi ve 130 hastanın mezarları açılarak cesetlerde testler yapılması istendi. Högel’in 1995-2005 yılları arasında Oldenburg’da 36, Delmenhorst kentinde de 64 olmak üzere tam 100 hastayı öldürdüğü öne sürüldü.

Cinayetler Mardin’ E Kadar Uzandı!

Almanya’da 100’den fazla hastanın kalp krizi geçirerek, hayatını kaybetmesine neden olan ilaç enjekte etmekten yargılanan Başhemşire Niels Högel’in kurbanları arasında olduğu öne sürülen Mardinli Ezidi Seyro Duran’ın Midyat ilçesindeki cenazesi, yapılan incelemenin ardından yeniden defnedildi.

Seyro Duran’ın oğlu Kemal Duran, “2005 yılında annem rahatsızlanmıştı, ben de Delmenhorst Hastanesi’ ne götürmüştüm ve ölmüştü. Normal bir ölüm gibi biliyorduk; fakat bir gün Alman polisi beni çağırdı ve bu durumu anlattı. O dönem biz de avukat tuttuk. Avukatım bu olayı araştırdı. Ortaya çıktı ki bu işi o (Başhemşire Niels Högel ) yapmış. O da hastanede çalışan bir hemşireydi, bütün hemşirelerin üstündeydi. Ben annemi 2005 yılında hastaneye götürmüştüm. Bu olayın ortaya çıkması ise 2009’da bize söylendi. Benimle 4 kardeşiz. Annem vefat ettiğinde 69 yaşındaydı. Annemin mezarının açılmamasını istiyorduk ama Almanya Savcılığı kabul etmedi. Biz de bugün annemin mezarını açmak için geldik.” dedi.

https://www.bbc.com/news/world-europe-48539894 Yayım: 06.06.2019, Erişim: 16.09.2021

https://www.malatyagercek.com/asayis/midyatta-almanyadaki-supheli-olumler-nedeniyle-incelenen-cenaze-yeniden-defnedildi-h1964208.html Yayım: 29.11.2018 15.28, Erişim: 15.09.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.