Alkol Bağımlılığı Nedir Ve Bağımlılık Aşamaları Nelerdir?

0 420

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Alkol vücutta duygu, düşünce, davranış değişikliği oluşturan depresan etki gösteren bir maddedir.

Kronik Alkolik Kime Denir?

Uzun süre ve çok miktarda tüketilen alkol bireyde bağımlılık yaratır; kişi fiziksel, ruhsal, sosyal açıdan gördüğü zararların farkına varıp alkolü bırakmak istemesine rağmen bunu yapamaz hale gelince kronik alkolik olarak tanımlanabilir.

Kronik alkolik olarak tanımladığımız kişiler toplamda 4 fazdan geçer ve bu fazlar şöyledir:

Prealkolik (Faz 1)

Kişi alkolü her gün yaşadığı stres ve gerilimlerle baş etmek için içtiğini savunur. Gittikçe miktarını arttırdığı alkolü istediği zaman bırakabileceğini düşünür.

Erken Alkolik (Faz 2)

Kişi artık stresini uzaklaştırmak için değil gereksinim duyduğu için alkol tüketir. Hafıza kayıpları görülebilir, alkole bağımlılık geliştirdiği halde alkolle ilgili her şeyi inkâr ettiği gözlenir.

Kritik (Faz 3)

Bağımlılık açıkça ortadadır, bireyde saldırganlık görülebilir. Öz bakımını gerçekleştirememek, düşkünlük, bilinç kaybı gibi belirtiler gözlenir. Her şeyini kaybetme pahasına içmeyi sürdürme isteği mevcuttur.

Kronik (Faz 4)

Kendisine acımasına rağmen alkolü bırakamaz, vücutta ciddi fiziksel hasarlar mevcuttur. Öz kıyım düşünceleri, halüsinasyonlar kendini gösterebilir.

Alkol Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

 • Alkol alımından zarar gördüğünü bilmesine rağmen engel olamaması
 • Kişinin düşündüğü miktar ve süreden fazla alkol tüketmesi
 • Gün geçtikçe ihtiyaç duyulan alkol miktarının artması
 • Planladığı zaman içinde tüketim gerçekleşmezse sinirlilik hali
 • Hobilerin yerini alkol içerikli etkinliklerin alması vb. belirtiler mevcuttur.

Alkolün Vücudumuzdaki Güzergâhı

Alkol vücutta sindirime uğramadan emilir. Tüketiminden 3 dakika sonra tüm organ, doku ve vücut sıvılarında görülmesi mümkündür. %20’si mide yüzeyinden %80’i ince bağırsaklardan kan dolaşımına emilir. Karaciğere gelen alkol önceliği kendi alarak karaciğerde yağ asitlerinin birikimine yol açar. Beyne ulaşan alkol uyuşmaya sebep olur ve çok fazla alındığında bireyi koma hatta ölüme kadar götürebilir.

Alkol Bağımlısı Bireye Ne Yapılmalı?

 • Alkol bağımlılığının bir hastalık olduğunu bilin ve bağımlı bireye alkolün yol açtığı problemleri görmesi için olanak sağlayın.
 • Bireyin tedavisi için başvurulacak kurum hazır olmalı ki birey tedaviyi kabul ettikten sonra gelişen hazırlık sürecinde kişinin bahane üreterek vazgeçmesi önlensin.
 • Bireyin problemiyle ilgileniyorsanız samimi olun, teselli etmek yerine gerçek bir yardım yolu deneyin.

Alkol Bağımlısı Bireye Ne Yapılmamalı?

 • Bireye düşman olup, kötü şeyler söylemek, damgalamak, dışlamak kişiyi alkole daha çok iter. Bu tarz davranışlardan sakınmamız gerekmektedir.
 • Problemi küçümsemek, yapması çok kolaymış gibi tavsiyeler vermek konu hakkında ilerlememize yardımcı olmaz aksine bireyi daha çok karamsarlığa iter.
 • Konunun üstünü kapatmak ya da görmezden gelmek daha da ilerleyip daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmasına sebep olabileceği için problemle karşılaştığımız anda çözüm yolları aramalıyız.

https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/alkol-bagimliligi Erişim Tarihi: 06.06.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.