Alice Harikalar Diyarında Sendromu: Masaldı Gerçek Oldu

0 96

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar!

Alice Harikalar Diyarında masalını muhtemelen birçoğunuz okumuş ya da dinlemiştir.

Kurguya göre Alice zaman içerisinde beden algısında ve nesneleri algılayışında farklılıklar yaşamaktadır. Kendini olduğundan daha küçük veya büyük görmeye başlar. Nesnelerde de aynı durum söz konusudur. Zaman ve mekâna göre küçülüp büyüdüklerine şahit olur.

Ne de olsa masal değil mi, masallarda her şey mümkündür?

Peki ya gerçek hayatta bu mümkün mü?

Evet, gerçek hayatta bu masal kurgusu bir sendrom olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bireyin algılayışı ile ilgili nörolojik bir hastalıktır. Aynı zamanda bireyin dokunma, işitme ve zaman algısında farklılıklara neden olmaktadır. Kişi nesneleri olduğundan daha küçük veya büyük; kendisine daha yakın veya daha uzak olarak görür. İşitsel halüsinasyonlar yaşayabilir. Bunlar garip müzik veya seslerin duyulmasına neden olabilmektedir.

Alice Harikalar Diyarında Sendromunun Görülme Sıklığı

Alice Harikalar Diyarında Sendromu hakkında genel popülasyonu kapsayan bir veri olmasa da farklı çalışmalar mevcut. Sendromun çocuklar arasında daha yaygın olduğu bilinmekte ve nadir hastalıklar arasında değerlendirilmektedir. Yapılan klinik bir çalışmaya göre migren hastalarının yaklaşık %15 kadarının bu sendromu yaşadığını ifade etmektedir.

1480 ergen üzerinde yapılan bir diğer araştırmada, yaşamları boyunca mikropsi ve/veya makropsi deneyimi yaşamış olanların kadınlarda %6,2 ve erkeklerde %5,6 olduğu bulunmuş. 3224 lise öğrencisi ile yapılan bir diğer çalışmada ise 6 aylık yaygınlık oranları incelenmiş olup oranlar mikropsi için %3,8, makropsi için ise %3,9 olarak belirlenmiş.

“Alice Harikalar Diyarında Sendromu” adını ortaya atan ilk kişi Dr. John Todd’dur. Bu nedenle Todd Sendromu olarak da bilinmektedir. Belirtiler göz önüne alındığında, Lewis Carroll ve eseri Alice Harikalar Diyarında hemen akla gelmektedir. İşte bu eser ve sendrom arasındaki benzerlik, ismin ortaya çıkışını açıklamaktadır.

Alice Harikalar Diyarında Sendromunun Belirti ve Bulguları

 • Bireyin kendi bedenine dair algısında değişme
 • Bulantı, kusma, baş dönmesi ve ajitasyon
 • İşitsel halüsinasyonlar ve yanılsamalar
 • Nesneleri algılamada değişiklik
 • Mikropsi: Nesneleri olduğundan daha küçük görme
 • Makropsi: Nesneleri olduğundan daha büyük görme
 • Teleopsi: Nesneleri olduğundan daha uzakta görme
 • Pelopsia: Nesneleri olduğundan daha yakında görme

Alice Harikalar Diyarında Sendromuna Neden Olan Faktörler ve Risk Faktörleri

 • Sendromun sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Nedeninin migren, epilepsi, EBV (Epstein- Barr Virüsü) olabileceği düşünülmektedir.
 • Akla gelen ilk nedenlerden biri, migren. Kendisi de bir migren hastası olan Lewis Carroll’un bu sendromu deneyimlemiş olabileceğine dair düşünceler mevcuttur. 30 yıl boyunca, 28 migren hastasının takip edildiği bir çalışmada, 7 bireyin Alice Harikalar Diyarında Sendromu ile ilişkilendiren semptomları deneyimledikleri ortaya koyuldu. Yapılan bazı çalışmalar ise migren tedavisinde kullanılan ilaçların sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülen vakaların da var olduğunu ifade etmektedir.
 • EBV (Epstein-Barr Virüsü) kaynaklı iltihaplarında da kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Bu iltihap, beynin fonksiyonel dokularında şişliklere sebep olabileceği gibi bölgesel kan akışını da azaltabilmektedir. Bu gibi değişimler algıda değişikliklere sebep olabilmektedir. Hasta Bireyler sendroma dair semptomlar gösterebilmektedir.
 • Sendrom ayrıca epilepsi, serebral lezyonlar, meskalin gibi psikoaktif maddeler nedeniyle zehirlenme veya şizofreni ile de ilişkilendirilebilmektedir.

Alice Harikalar Diyarında Sendromunun Seyri

Semptomlar genellikle birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde ortadan kalkar. Bazı bireyler semptomları günde sadece 10 saniye ile 10 dakika kadar sürecek şekilde deneyimlediklerini ifade etmişlerdir. Bu ifadeye göre semptomlar, kısa süreli diyebiliriz. Durum böyle olsa da bireyler akut anlamda ciddi bir şekilde semptomlardan etkilenebilmektedir. Sendromun akut fazında hassas çalışma gerektiren işlerin gerçekleştirilmesi nesnelere ve bedene dair algının bozulması nedeniyle zorlaşmaktadır.

Alice Harikalar Diyarında Sendromunun Tedavi Yöntemleri

Alice Harikalar Diyarında Sendromuna yönelik standart bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Tedavi planları migren semptomlarını en aza indirmek veya kontrol altına almaya yöneliktir. Kombine tedaviler uygulanmaktadır. Bu kombine tedaviler; antikonvülsanları, antidepresanları, kalsiyum kanal blokerlerini ve beta blokerlerini içermektedir.

Yeni yaklaşımlarda transkraniyal manyetik stimülasyon da kullanılabilmektedir. En etkili metodun belirlenebilmesi için ise daha detaylı araştırmalara gereksinim duyulmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.

https://evrimagaci.org/alice-harikalar-diyarinda-sendromu-bir-lewis-carroll-kurgusunun-gercek-olusu-9726    Erişim Tarihi: 25.04.2021

https://www.doktortakvimi.com/blog/alice-in-wonderland-sydrome-alis-harikalar-diyarinda-sendromu     Erişim Tarihi: 25.04.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.