Akıllı Telefonlar Artık Sarhoşluk Durumunuzu Takip Edebiliyor

0 90

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Alkol ve içki araştırmaları dergisinde yayımlanan yeni bir araştırma akıllı telefonların kullanıcısının sarhoş olup olmadığını tespit edebileceğini ortaya koydu. Çoğunlukla arkadaşlarımızın bizi ya da bir başkasını uyardığı davranışlar, yürüyüş bozuklukları ya da üslup bozukluklarına ek olarak akıllı ve objektif bir cihaz size destek olabilir.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bir araştırmada 22 yetişkinin nefesteki alkol konsantrasyonlarını yüzde 0,20 seviyesine getirdikten sonra bu alkol oranının analizlerini yapıp hareketlerini ve kişilerin hızlı yürüyüşüyle birlikte sağa ve sola yan yan yürüyüşünü analiz ettiler.

Yapılan veri analizleri ve küçük örneklem ile %90 oranında başarı ile akıllı cihazların nefesteki alkol konsantrasyonunun yüzde 0,08’in üzerinde olup olmadığı analiz edilmiştir. Araştırmayı yapan baş araştırmacı Brian Suffoletto çalışma ile ilgili şöyle bir ifade kullanmıştır:

“5 yıl içinde insanlar arkadaşlarıyla özgür bir şekilde içki içebilecekleri bir dünya hayal ediyorum… Sınırı kaçıranları uyarıp içkilerini bırakmalarını sağlayabilir, onları araba kullanmaktan, kişiler arası şiddetten ve korunmasız cinsel ilişkilerden koruyabilirim. Bunu önlemek için önemli bir hayal”

Suffoletto, B., Dasgupta, P., Uymatiao, R., Huber, J., Flickinger, K., & Sejdic, E. (2020). A Preliminary Study Using Smartphone Accelerometers to Sense Gait Impairments Due to Alcohol Intoxication. Journal of Studies on Alcohol and Drugs, 81(4), 505-510.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.