Akıllı Telefon İle Gözlerden Anemi Tespit Edilebilir Mi?

0 3.643

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anemi, kişinin kendisini yorgun hissetmesine neden olan ve dünyada da oldukça sık görülen bir durumdur. Kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve demir açısından zengin olan hemoglobin eksikliğinden kaynaklanabilir. Belirli nedenlerden ötürü çok kan kaybeden, iyi beslenemeyen veya kırmızı kan hücresi üretiminden sorumlu dokuları etkileyen hastalıklar nedeni ile karşımıza çıkabilmektedir.

Anemi, genellikle kolay tedavi edilebilen ve kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır ancak bazı zamanlar teşhis edilemeyebilir, atlanabilir. Bunun başlıca nedenleri ise; uygun olmayan test yöntemleri, hastanın tedaviye uyumsuzluğu, tedavide bu durumun atlanması olarak sıralanabilir.

16 Temmuz 2021’de The Naked Scientist platformunda bir röportaj yayınlandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Brown Üniversitesi’nden Dr. Selim Suner ve Biyolog Sally Le Page ile yapılan röportajda, aneminin teşhisine farklı ve hızlı bir boyut kazandırıldı.

Bu röportajı Türkçe’ye çevirerek geliştirilen uygulama hakkında bilgi edinmenizi amaçlıyorum.

Sally Le Page: Tamam, telefonumu selfie kamera moduna aldım. Artık odaklanamayacak hale gelene kadar mümkün olduğunca yüzüme yakın tutuyorum. Alt göz kapağımı aşağı çekiyorum. İşte başlıyoruz, iç göz kapağımın korkunç bir görüntüsü. Şimdi, genç bir Y kuşağı olarak, muhtemelen ortalama bir insandan daha fazla selfie çektim, ama bu benim için bile garip bir şey. Ancak Brown Üniversitesi ve Rhode Island Hastanesi’ndeki bir araştırma ekibi, baş yazar Selim Suner’den duyduğuma göre, insanların iç göz kapaklarının fotoğraflarını anemi testi için kullanmanın bir yolunu buldular. Bu, gelecekte daha normal bir aktivite haline gelebilir.

Dr. Selim Suner: Göz kapağının iç yüzeyine çok yakın kan damarları vardır. Bunlar bir araya gelerek iç göz kapağına kırmızı bir renk verir ve esas olarak bu görüntülerden çıkardığımız şey, o kırmızı renk ve iç göz kapağının kızarıklığını ölçmek için bazı süslü matematik ve görüntü işleme yöntemlerini kullanmaktır. Sonuç olarak kırmızı ne kadar az olursa, o kişinin anemi olma olasılığı o kadar artar.

Sally Le Page: Anemi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliğidir. Sizi ciddi şekilde hasta edebilir ve hatta ölümcül hale getirebilir. Ek olarak anemi de inanılmaz derecede yaygındır.

Dr. Selim Suner: Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin bir dereceye kadar anemik olduğu ve bu durumun gelişmekte olan ülkelerde ve sıtma gibi paraziter hastalıkların olduğu ülkelerde daha belirgin olduğu ve beslenme yetersizliklerinin de kansızlığa neden olabileceği düşünülüyor.

Sally Le Page: Şu anda anemi için altın standart test bir kan testidir ancak Selim’in ekibi bu göz kapağı fotoğrafçılığı testini herhangi bir akıllı telefon için bir uygulamaya dönüştürmeyi umuyor. Ama basit bir kan testinin nesi yanlış ya da eksik?

Dr. Selim Suner: Pekâlâ, pratisyen hekiminizden randevu almanız gerekir. Testi order etmeleri gerekir. Bir laboratuvara gitmeniz, kolunuzu veya elinizi bir iğne ile sokmanız ve muhtemelen birkaç gün sürecek olan sonuçları beklemeniz gerekir. Oysa bu uygulamaya sahipseniz alt göz kapağınızın fotoğrafını çekip saniyeler içinde sonuca ulaşabilirsiniz, o kadar hızlı!

Sally Le Page: Kulağa basit geliyor değil mi? Ama doğru mu?

Dr. Selim Suner: Yani testimiz birinin anemik olup olmadığını belirlemede yaklaşık %70 ila %80 oranında doğru ve ten rengi sonuçlarımızı etkilemiyor. Bu yöntemle, popülasyonları tarayabilmemiz ve anemik çıkanları tedavi edebilmemiz kolaylaşıp hızlanacak ek olarak kaynaklardan da tasarruf etmiş olacağız.

Sally Le Page: Bunun kan testinden daha uygun başka yolları var mı?

Dr. Selim Suner: Zamanın oldukça önemli olduğu koşullarda, örneğin bir araba kazasından sonra, bu test ambulansta bir telefonla yapılabilir ve eğer bir hasta çok kan kaybediyorsa, bunu çok hızlı bir şekilde anlayabiliriz.

Sally Le Page: Bunu düşünmemiştim. Anemiyi her zaman diyet nedeniyle yavaş yavaş ortaya çıkan bir şey olarak düşünürüm ama sanırım çok kan kaybediyorsan çok çabuk anemik olabilirsin.

Dr. Selim Suner: Kesinlikle ve bu travmatik durumlardan dolayı iç veya dış kanamalardan veya yaygın bir anemi nedeni olan mide-bağırsak kanamasından kaynaklanabilir.

Sally Le Page: Aneminin gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın olduğunu söylediniz ve orada kan testi yaptırmanın çok daha zor olduğunu hayal ediyorum. Ancak uygulamanızın bu ülkelerde yararlı olması için yeterince iyi kameralı yeterince akıllı telefon var mı?

Dr. Selim Suner: Bunu araştırdık ve gelişmekte olan ülkelerde kameralı cep telefonlarına erişimi olan insan sayısı daha az olsa da bu sayı zaman içinde önemli ölçüde artıyor ve sanıldığı kadar düşük değil. Örneğin Afrika’da kameralı cep telefonuna sahip olma oranı yaklaşık %30’dur.

Sally Le Page: Bu görüntü analizini, çoğu telefonda çalışan ve doğru şekilde kullanmak için herhangi bir eğitim gerektirmeyen basit bir uygulamaya dönüştürmek için biraz daha araştırma yapmak gerekecek. Bu yüzden şimdilik iç göz kapağımın tüm fotoğraflarını telefonumdan çok şükür silebilirim, ancak bunun önümüzdeki birkaç yıl içinde nasıl gelişeceğini yakından izleyeceğim!

https://www.thenakedscientists.com/articles/interviews/new-app-detect-anaemia Erişim Tarihi: 27.07.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.