Akıllı Lensler: Geleceğin Gözünden Bakın

0 290

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Görme bozukluklarını gidermek için göze lens/mercek kullanma fikri günümüzden yüzlerce yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Kontakt lenslerin tarihine kısaca bakacak olursak;

Sert kontakt lensler, 1974’te Norman Gaylord oksijen geçiren silikonu temel PMMA yapısı içine sokarak gaz geçirgen bir yapı olarak ortaya çıkarmıştır. Yumuşak kontakt lensler, 1961 yılında Çekoslovakya’da Otto Wichterle tarafından ilk kez yumuşak hidrofilik plastikten imal edilmiştir. Dünya piyasalarına ise sunumu 1972 yılında başlamıştır. Son olarak 1999 yılında silikon hidrojeller icat edilerek modern lenslerin önü açılmıştır.

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle birçok durumda karşımıza çıkan “akıllı” ürünler gibi kontakt lenslerde hakkına düşen payı almıştır. Birçok büyük şirket kontakt lensleri sadece görme bozukluklarında değil, günlük yaşantımıza da dahil edilecek özellikleri bize sunmaktadır.

Google, Sony ve Samsung gibi dev markalar akıllı lenslerin patentlerini almıştır. Akıllı lens pazarının 2023 yılına kadar kayda değer oranda büyümesi beklenmektedir.

Google 2014 yılında, iki normal kontakt lens katmanı arasına yerleştirilmiş bir kablosuz çip ve minyatür glikoz sensörü içeren akıllı lens ile tehlikeli glikoz seviyelerini tespit edilebilen akıllı lensler üzerinde çalıştığını duyurmuştu; fakat ürün 4 yıl sonrasında başarısız olunca çalışmalar iptal edilmişti. Son haberlere göre de Google, ünlü ilaç firmalarından biri olan Novartis ile çalışarak glikoz seviyelerini ölçebilen akıllı kontakt lensler geliştirmiştir. Glikoz ölçebilen akıllı lensler konusu üzerinde birçok şirket çalışmalarına halen devam etmektedir.

Mojo Vision

Kaliforniya merkezli bir şirket akıllı lensler üzerindeki 5 yıllık çalışmalar üzerine 2020 yılında dünyanın “ilk gerçek akıllı lensi” projesini paylaşmıştır.

Birçok yatırımcının da ilgisini çeken “Mojo Vision” adının verdikleri akıllı lensler, tamamen görünmez bilgi işlem sistemine sahiptir. Bu sayede sadece görme bozuklukları değil, insanların ekran bağımlılığını da azaltmayı hedeflemektedir.

Şirket ürünleriyle ilgili: “Kendiniz olmanıza izin veren, kendinize benzemenizi sağlayan; görünüşünüzü değiştirmeyen, sokakta yürürken tuhaf davranmanıza neden olmayan bir teknoloji yaratmak istiyoruz” olarak ifade etmektedir.

Üretmekte oldukları lensler, bileğimize taktığımız bir cihaz yardımı ile güç almaktadır. Bu sayede birçok bilgisayar işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Hedefleri lens kullanılırken herhangi bir köşeye bakıldığında müzik, hava durumu, takvim, video çekme ve bildirimleri okuma gibi arayüzlere ulaşılmasının sağlanmasıdır.

Şirketin tıbbi cihazlardan sorumlu başkan yardımcısı Ashley Tuan; “Mojo akıllı lensin aynı normal bir kontakt lens gibi takılabilecek ve tam korneanın üzerine oturacaktadır.” şeklinde belirtmektedir.

NEA, Liberty Global Ventures, Advantech Capital, AME Cloud Ventures, Dolby Family Ventures, Motorola Solutions ve Open Field Capital’in yanı sıra Amazon Alexa Fund, PTC, Edge Investments, HiJoJo Partners gibi yatırımcılar sayesinde şu an 205 milyon dolar yatırıma sahiptir.

Bu akıllı lenslerden beklenen ortak özellikleri arasında sadece bir göz kırpma hareketiyle fotoğraf ya da video çekebileceği, hatta çekilen fotoğraf ve videoların direkt olarak kablosuz bağlantı yoluyla akıllı telefona aktarabileceği yönündedir.

Ne diyelim, bakacağız ve göreceğiz.

Antoine de Saint-Exupéry’nin sözüyle bitirmek istiyorum.Ama gözler kördür. İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçeği görebilir…’ 

https://www.todnet.org/todlens/default2.asp?sayfa=tarihi#:~:text=1974’de%20Norman%20Gaylord%20oksijen,piyasalar%C4%B1na%20sunumu%201972%20y%C4%B1l%C4%B1nda%20ba%C5%9Flam%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1r. Erişim Tarihi: 03.10.2022

https://www.optikgazete.com/gundem/kontak-lensin-tarihcesi-h2548.html Erişim Tarihi: 03.10.2022

https://www.mojo.vision/ Erişim Tarihi: 03.10.2022

https://webrazzi.com/2022/01/05/mojo-vision-yatirim/ Erişim Tarihi: 03.10.2022

https://indigodergisi.com/2016/05/google-samsung-ve-sony-akilli-kontak-lenslerle-dikkat-cekiyor/ Erişim Tarihi: 03.10.2022

https://teknoloji.org/akilli-kontakt-lens-goz-kirparak-fotograf-cekmek/ Erişim Tarihi: 03.10.2022

https://www.pazarlamasyon.com/fotograf-video-cekebilen-akilli-kontak-lensler-gercege-donusuyor  Erişim Tarihi: 03.10.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.