Akılcı İlaç Kullanımı Hasta ve Sağlık Sistemi İçin Neden Önemlidir?

0 278

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Akılcı ilaç kullanımı, bir hastalığın önlenmesi, kontrol altına alınması veya tedavi edilmesi gibi amaçlar için ilacın;

  • doğru zamanlamayla,
  • doğru miktarda,
  • doğru uygulama yoluyla,
  • yeterli bilgilendirme yapılarak ve
  • uygun maliyetle kullanılmasına dair ilkeler bütünüdür.

Tüm dünyada yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. Bu yanlış ve gereksiz kullanımlar hastalık ve ölüm oranlarının artmasına neden olmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hastaların %50'si düzgün ilaç temin edememekte veya temin etseler bile ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.

Ülkemizde yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı, halk sağlığını etkileyen ciddi bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akılcı İlaç Kullanımına Dikkat Etmemenin Zararları Nelerdir?

Akılcı olmayan ilaç kullanımı, hastaların tedavi sürelerinin uzaması, ilaçlara karşı direnç gelişmesi, hastalığın tekrarlaması gibi sorunlara sebep olabilir. Bu durumda tedavinin maliyeti de artmaktadır.

İlişkili Diğer İçerikler

Akılcı İlaç Kullanımına Dikkat Etmek İçin Yapılması Gerekenler

Hastaya verilen ilaçların kullanıma ilişkin bilgilerin doğru anlatılması, ilaçların son kullanma tarihlerine uyulması, ambalajı açılmış ilaçların kullanılmaması gibi konuların hastaya aktarılması akılcı ilaç kullanımına teşvik edecektir.

Aynı zamanda ilaçların kullanımına ilişikin bilgilerin, ilaç-ilaç etkileşiminin, ilaç-besin etkileşiminin, ilaçların uygulanma biçiminin, uygulanacak dozun, saklama koşullarının, yan etkilerinin hastaya eksiksiz anlatılması eczacıların başlıca görevleri arasındadır.

Akılcı ilaç kullanımına katkı sağlayacak önemli bir husus da hastanın kendisini ifade etmesine izin verilmesi, sorularına açıklayıcı cevaplar verilmesi ve doğru teşhisin konulmasıdır.

Hastaya gerekli bütün soruların sorulması, hastanın daha önce kullandığı ilaçların bilinmesi, herhangi bir kronik hastalık, böbrek yetmezliği vb. bir rahatsızlığı olup olmadığı, hastanın alerji öyküsü olup, olmadığı, hastanın hamilelik ve emzirme döneminde olması durumu vb. konuların eksiksiz şekilde öğrenilmesi, hastaya uygun ilacın ve doğru tedavi yönteminin seçilmesinde büyük önem taşır.

Akılcı ilaç kullanımı hususunda, ilacı veren hekime, ilacı uygun şartlarda sağlayan ve danışmanlığını yapan eczacıya, ilacı hastaya uygulayan hemşireye veya sağlık personeline, hasta ve hasta yakınına büyük sorumluluk düşmektedir.

Hastanın, sorularını hekime ve eczacıya çekinmeden sorması için harcayacağı birkaç dakika yaşam kalitesine ve sağlığına katkı sağlayacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.