Akıl Almaz Bir İhmalin Öyküsü: Gabriel Fernandez’i Kim Öldürdü?

0 651

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son dönemlerde artan şiddet içerikli haberlerden hepimiz bıkmış, üzülmüş, kırılmış durumdayız. Artan çocuk cinayetleri, ihmalleri herkesi derinden sarsmış durumdayken; bugün sizlere tavsiye edeceğim ve izlemeniz gereken mini dizi kategorisinde ‘The trials of Gabriel Fernandez ? ‘ yani ‘ Garbriel Fernandez’i kim öldürdü?’ yer alıyor. Eminim ki bu 6 bölümlük Gabriel’ in hayatını anlatan mini diziden herkes kendine bir ders çıkaracak ve çevresindeki yaşamda her konuda daha dikkatli olacaktır.

Amerika’ nın Californiya eyaletinde Los Angeles şehrinde 2013 yılında daha sadece 8 yaşında olan Gabriel Fernandez’ in ailesi bir gece itfaiyeyi arar ve yere düşüp yığılan çocukları için yardım isterler. İtfaiye& paramedik ekipleri olay yerine gittiklerinde bambaşka bir tablo ile karşılaşacaklardır. Gabriel hastaneye kaldırdığında ve hayatını kaybettiğinde yavaş yavaş bütün gerçekler ortaya çıkacak ve sizleri şok edecek. Hayatta en öncelikle korumamız gereken canlılar hayvanlar ve çocuklarken, bir çocuğun bu denli ağır olayları yaşaması ve sonunda minik bedeninin bunu kaldıramaması herkesi derinden etkileyecek.

Giriş: ‘Gabriel Fernandez’i kim öldürdü?‘ Gabriel Fernandez’in 2013 yılındaki cinayeti ve taciziyle ilgili 2020 yılında çekilmiş Amerikan gerçek suç-belgesel türünde 6 bölümlük mini dizidir. 26 Şubat 2020’de Netflix orijinal içeriği olarak, kendi platformunda yayınlanmıştır. Belgeselin film yapımcılığını Brian Knappenberger’in yönetmiştir.

Aktörler: Belgesel tarzında olan bu mini dizide, dönemin soruşturmasını yürüten savcı, polisler, ihmalkâr sosyal hizmet çalışanları, Gabriel’in öğretmen, Gabriel’in annesi ve onun sevgilisinin gerçek dava görüntüleri, avukatlar ve Los Angeles Times gazetecileri yer alıyor.

İçerik: Bu belgesel dizisi bir acil arama çağrısı ile başlıyor. İşte bizi o vahşet dolu eve götüren çağrı, kendimizi bir anda Gabriel’in yanında bulmamızı sağlıyor. Hızlıca Acil servise kaldırılan Gabriel’in hali nasıl böylesine kötüydü?

Minicik bir bedende bu kadar fazla travma izi nasıl olabilirdi? Hastaneye kaldırıldıktan kısa bir süre sonra da hayata veda eden Gabriel ardında suçlularla dolu bir hayat bırakıyor. Dava öncelikle Gabriel’in birlikte yaşadığı; annesi Pearl Fernandez ve onun sevgilisi Isauro Aguirre üzerinden işlenmeye başlasa da tek suçlu ve ihmalkarların onlar olmadığı bir bir açığa çıkıyor. 8 yaşındaki bir çocuğunun midesinden kedi kumu çıkması, yüzünde ve vücudunun birçok bölgesinde şiddet izleri olması, bağlı bir şekilde ufacık bir dolabın içinde yaşam sürdürmesi… Dizide Gabriel’in bütün istismar görüntülerini göreceksiniz. Adaletin yerine getirilmesini isteyen duygularınızı baskılayamayacağınız bir belgesel. Annesine kendisini sevdirmeye çalışan masum bir çocuk, annesi ve sevgilisinin ‘eşcinsel’ olduğunu iddia ederek her türlü eziyeti ona hak görmeleri. Bütün sebep bu olabilir miydi sizce? Olsa dahi bir sebep bunca eziyete kabul görür müydü? Elbette hayır. Onlarca kez sosyal hizmet çalışanlarının eve gelip kontrol sağlamasına rağmen Gabriel nasıl olurda onların elinden alınmamıştır? İşte tüm bu süreç ve sorularınızın cevabı bu belgeselde yer alıyor.

Yapı & Sinematografi & Aydınlatma: Gabriel’in annesi ve annesinin erkek arkadaşı tarafından istismar edilmesini, 8 ay boyunca sistematik bir şekilde işkence edilerek öldürüldüğünü anlatan gerçek bir olay belgesel türünde işlenmiş. Geçişler, dava görüntüleri, savcının hazırladığı savunma ve avukatların ifadesi oldukça ayrıntılı verilmiş. Belgeselin bazı dakikalarında kendinizi mahkeme salonunda hissediyorsunuz. Tüyleri diken diken eden bu belgesel çok etkileyici… Bir çırpıda seyredilmiyor, içi almıyor insanın. Dayanılmaz acılar çekmiş , haykırmış bir çocuğun hikayesi. Evet Gabriel Fernandez’ in hikayesi.

Aklımda, ruhumda ve kalbimde kocaman bir yer aldı Gabriel…

IMDB: 8.2

BİR ÇOCUĞUN İSTİSMAR EDİLDİĞİNDEN ŞÜPHELENİYORSANIZ YEREL İSTİSMAR YARDIM HATTINIZI ARAYIN.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.