Akdeniz Diyeti Hastalıklar Üzerine Etkili Mi?

0 2.434

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Akdeniz diyetinin adını daha önce duymuş veya ilk defa duyuyor olabilirsiniz.

Ailenizde genetik olarak veya sizde var olan diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, tansiyon olabilir ve bundan korunmak için önlem almak veya vücudunuz için sağlıklı beslenmek istiyorsanız gelin bu diyete beraber göz atalım.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti, farklı çalışmalarla kronik hastalıklara karşı koruyuculuğu kanıtlandığı ve aynı zamanda genel sağlığa da katkı sağladığı için en sağlıklı beslenme şekillerinden birisi olarak kabul edilen bir diyet türüdür.

Akdeniz diyetinin temelinde sebzeler, meyveler ve özellikle zeytinyağı yer alır.

Akdeniz Diyetinde Hangi Yiyecekler Yer Alır?

Yüksek miktarda;

Zeytinyağı, ağırlıklı olarak yeşil yapraklı sebzeler olmak üzere tüm sebzeler, meyveler, tahıllar, kabuklu yemişler, bakliyatlar ve baklagiller

Orta miktarda;

Balık, tavuk eti, süt ve süt ürünleri ve kırmızı şarap,

Düşük miktarda;

Yumurta, kırmızı et ve şeker yer alır.

Beslenme Alışkanlığınızda Değiştirmeniz Gerekenler Nelerdir?

1. Daha Fazla Sebze Ve Meyve Tüketimi

Birçok işin arasında yemek yapmak istemiyor ya da yemek yapmaya vakit ayırmak istemiyor ve bu yüzden dışarıdan yapması kolay olan sağlıksız yiyecekleri tercih ediyor olabilirsiniz. Yapması ve hazırlaması kolay olsa da dondurulmuş pizza, börek gibi yiyeceklerden, fast food ve işlenmiş gıdalardan kendi sağlığınız ve bu diyeti uygulayabilmek için uzak durmalısınız.

Nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız öncelikle alışveriş alışkanlıklarınızı değiştirmekle başlayabilirsiniz. Market alışverişinizi yaparken sebzelere, meyvelere ve tahıllara ağırlık vererek dolabınızı daha sağlıklı bir hale getirerek ilk adımı atabilirsiniz.

Öğünlerinizdeki sebze miktarını arttırmalı sebze ağırlıklı beslenmelisiniz. Sebze çorbaları, fırında sebze bol yeşillikli salatalar yaparak öğünlerinizi hazırlayabilirsiniz.

2. Tahıl Ve Bakliyat Tüketimi

Öğünlerinizde tam tahıllı ürünleri tercih etmelisiniz örneğin ekmeğinizi normal ekmek yerine tam tahıllı olarak değiştirerek başlayabilirsiniz. Kahvaltılarınızı yulaf kullanarak hazırlayabilirsiniz. Tahıl ürünleri zengin lif içeriği sayesinde tokluk sürenizi uzatır.

Nohut, fasulye ve mercimek ile hazırlanan salatalar yaparak bakliyat tüketimini artırabilirsiniz.

3. Et Tüketimi

Kırmızı et tüketimini azaltmalısınız. Et yemeklerinin yanına haşlanmış sebze ekleyerek dengeleyebilirsiniz. Öğünlerinizde kırmızı et yerine tavuk eti ve balık eklemelisiniz.

4. Yağ Tüketimi

Zeytinyağı haricindeki tereyağı, Ayçiçek yağını hayatınızdan çıkarmalısınız. Tüm yemeklerinizi ve salatalarınızı sadece zeytinyağı kullanarak yapmalısınız. Zeytinyağı dışında yağ ihtiyacınızı ceviz, fındık ve avokado gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.

5. Tatlı İhtiyacı

Şeker kullanımını azaltmalı hatta şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız. Tatlı ihtiyacını kuru meyvelerden ve meyvelerden karşılayabilirsiniz. Örneğin sadece hurma kullanarak harika tatlılar yapabilirsiniz.

Akdeniz Diyetinin Diyabete Ve Kardiyovasküler Hastalıklara Etkisi Var Mıdır?

Akdeniz diyetinin şeker kontrolünde ve kardiyovasküler hastalıklar üzerine önemli bir etkisi bulunmaktadır. Akdeniz diyeti insülin direnci ve tip 2 diyabet üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Metabolik sendromu, tip2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini, kötü kolesterolü azaltır aynı zamanda açlık kan glikozunu düşürür.

Glisemik kontrolü iyileştirmek için en etkili diyet olduğu belirtilen Akdeniz diyetini diyabet hastasıysanız veya genetik olarak bu hastalık ailenizde var ve korunmak önlem almak istiyorsanız uygulayabilirsiniz.

Bu yararlarına ek olarak obezite, Alzheimer ve kanserin önlenmesi ve düzeltilmesinde etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda gösterilmiştir.

Bu beslenmeyi uygulamak kilo kontrolüne yardımcı olacağı gibi daha sağlıklı ve dinamik olmanıza da yardımcı olacak.

Akdeniz diyetini uygulayarak daha az yorgun daha dinamik olarak hayatınızı olumlu yönde değiştirebilir ve gün içerisinde aldığınız verimi artırarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

İdiz, C. (2019). Diyabetli Bireylere Hangi Beslenme Modeli Önerilmeli? Beslenme ve Diyet Dergisi, 47, 44-51.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.