Akciğer Kanseri Riskleriyle İlgili En Yaygın 9 Efsane Ve Gerçek

0 6.324

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Akciğer kanseri, ülkemizde 2020 yılı verilerine göre erkeklerde 1. sırada, kadınlarda ise 4.sırada görülen kanser türlerinden biridir.

Akciğer kanserine neden olduğu bilinen bazı riskler vardır ve bu riskler sigara kullanımı, asbeste maruz kalma, hava kirliliği gibi sıralanabilir. Akciğer kanserine neden olan riskleri bilmek ve bu risklerden uzak durmak sağlığımız için çok önemlidir.

Bu nedenle ben de yazımda toplum arasında akciğer kanserine neden olabilen riskler ile ilgili yaygınlaşmış efsanelere ve gerçeklere yer vermek istedim.

1. Efsane: Yıllardır sigara içiyorsanız artık çok geç.

1. Gerçek: Sigara içmeyi bırakmanızın size neredeyse anında faydaları vardır. Dolaşım sisteminiz iyileşmeye başlar ve sigara içtiğiniz döneme göre akciğerleriniz daha iyi çalışır. Akciğer kanserine yakalanma riskiniz zamanla düşecektir. Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 10 yıl sonra, sigara içmeye devam eden kişilere göre akciğer kanserinden ölme ihtimaliniz %50 daha düşük olacaktır.

2. Efsane: Hafif sigaralar normal sigaralardan daha güvenlidir.

2. Gerçek: Hafif sigaralar da normal sigaralar kadar akciğer kanserine risk oluşturur. Özellikle mentollü sigaralardan uzak durmak öneriliyor. Çünkü yapılan araştırmalarda mentolün ferahlık vermesi sebebiyle bazı sigara içenlerin dumanı daha derin çektiği ve bu durumun daha tehlikeli olduğu biliniyor.

3. Efsane: Esrar içmek sorun değildir.

3. Gerçek: Esrar içmek, akciğer kanseri için riskinizi artırabilir. Genellikle esrar içen birçok kişi sigara da içmektedir. Bazı araştırmalar hem esrar kullanan hem sigara içen kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olabileceğini ortaya koymuş.

4. Efsane: Pipolar ve purolar sorun oluşturmaz.

4. Gerçek: Pipo ve purolar tıpkı sigara gibi sizi akciğer kanseri riskini arttırır. Özellikle puro kalp ve akciğer hastalıklarına zemin hazırlar.

5. Efsane: Sigara, tek risktir.

5. Gerçek: Akciğer kanserinin en büyük risklerinden biri sigaradır ancak tek değildir. Akciğer kanseri riskini arttıran 2 numaralı etken radon adı verilen kokusuz, radyoaktif bir gazdır.

6. Efsane: Talk pudrası bir nedendir.

6. Gerçek: Araştırmalar, akciğer kanseri ile talk pudrası arasında net bir bağlantının olmadığını gösteriyor. Ancak asbest, vinil klorür gibi kimyasalların olduğu ortamda çalışan kişilerde akciğer kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğu biliniyor.

7. Efsane: Akciğer kanseriyseniz sigarayı bırakmanız anlamsız.

7. Gerçek: Sigarayı bırakırsanız tedaviniz daha iyi sonuç verebilir ve yan etkileriniz daha hafif olabilir. Bu süreçte ameliyata gerek duyulursa sigarayı bırakan kişiler, sigara içmeye devam edenlere göre daha iyi iyileşir. Ayrıca sigarayı bırakmak ikinci bir kanserin başlama olasılığını azaltır.

8. Efsane: Egzersiz, akciğer kanserine yakalanma riskinizi etkilemez.

8. Gerçek: Araştırmalar, düzenli fiziksel egzersiz yapan kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskinin daha az olabildiğini gösteriyor. Egzersiz yapmak ayrıca akciğerlerinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve birçok ciddi hastalığa karşı sizleri korur.

9 Efsane: Hava kirliliği bir neden değildir.

9. Gerçek: Açık ara sigara kullanımı büyük bir risk oluştursa da hava kirliliği de akciğer kanseri için risklerden biridir. Havanın kirli olduğu bölgelerde yaşayan kişilerde akciğer kanserine yakalanma olasılığı artar.

Webmd.com  (2021, Ekim 6) Lung Cancer Risks: Myths and Facts 06.10.2021 Erişim Adresi: https://www.webmd.com/lung-cancer/ss/slideshow-lung-cancer-risks

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.