Ağrınızı Azaltmak İçin Kullanabileceğiniz 4 Bilişsel Ve Davranışsal Yöntem

0 5.451

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ağrının algılanış şekli, kişinin ağrı eşiği, duygusal durumu, ağrıya verdiği tepkisi ağrının şiddeti belirleyen en önemli faktörlerdir. Hasta, ağrıyı nasıl karşılaması, ne tepki vermesi ve nasıl baş etmesi gerektiği konusunda ne kadar bilinçli olursa, ağrı eşiği ve ağrının azalması o kadar fazla olacaktır.

1. Gevşeme

Gevşeme egzersizleri kasları germe ve gevşetme tekniklerini içerir. Uygulaması oldukça kolaydır. Ağrı dışında kaygı ve stres durumlarında da kişinin rahatlaması için en uygun yöntemdir.

Gevşeme ile kalp ve solunum hızı,kan basıncı, oksijen ihtiyacı azalır. Kaslar gevşer. Kas gerginliğini dolayısıyla ağrı ve stresi azalır.

2. Hayal Kurma

İlişkili Diğer İçerikler

Dikkati başka yöne çekerek ağrının daha az hissedilir olmasını sağlar. Hayal kurmak kişiyi olumlu duygu ve düşüncelere yönlendirerek iç salgı hormonlarının salınımını artırır.

3. Dikkati Başka Yöne Çekme

Ağrıyı düşünmek dışında kişinin hoşlandığı şeyleri yaparak dikkatini başka yöne çekmesidir.

  • Ağrıyı geçirmez ancak ağrı toleransını artırır ve ağrıya duyarlılığı azaltır.
  • Dikkati başka yöne çekme yöntemlerinden, resim yapmak, müzik dinlemek, kitap okumak, film izlemek, ilgilenilen bir konuda sohbet etmek, solunum egzersizi sayılabilir.
  • Seçilecek yöntemin kişinin ilgi alanı olmasına ve tüm dikkatini verebilecek durumda olmasına özen gösterilmelidir.

4. Müzik

Müziğin iyileştirici özelliği tarih boyunca kullanılmıştır. Müzik, kişinin zihninde farklı duygu ve düşünceler uyandırarak dikkatini ağrı dışında odaklamasını sağlar. İç salgı hormonlarının salınımını artırır. Müzik terapisi, kanser ağrısı, yanık ve ameliyat sonrası ağrısı olan bireylerde sık tercih edilen bir yöntemdir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.