Ağrılarınızı İlaç Dışı Hangi Yöntemlerle Dindirebilirsiniz?

1 5.535

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Uzun süreli ağrıyı yaşamayan yoktur. Günümüzü kötü etkiler ve yanında eşlik eden belirtiler ortaya çıkarır. Hepimiz zaman zaman ağrının geçmesi için çeşitli yöntemleri denemişizdir. Ağrıyla başa çıkmak oldukça zordur. Ağrı genellikle hızlı etki olduğu için ilaç kullanımı gibi uygulamalarla azaltılmaya çalışılır. Bunun dışında kalan yöntemler ise non –farmakolojik yani ilaç dışı yöntemler olarak adlandırılır. Günümüzde yan etkilerinin olmaması ve birey tarafından kolaylıkla uygulanabilir olduğu için yaygınlaşmıştır.

Ağrının bilinen tanımına bakacak olursak ; oluşan ya da oluşmak üzere olan doku harabiyeti sonucunda hissedilen olumsuz, hoş olmayan duyusal ya da duygusal deneyim olarak adlandırılır. Kısaca kişinin hissettiği ve ifade ettiği durumdur.

İlaç dışı yöntemler periferal davranışsal ve bunların dışında kalan bazı uygulamalar olmak üzere ayrılır.

Bana göre dışında kalan yöntemler oldukça ilginç…

Periferal yöntemler

 • Sıcak uygulama
 • Soğuk uygulama
 • Deriye mentol uygulama
 • Terapotik dokunma
 • Masaj

Bilişsel yöntemler

 • Gevşeme
 • Dikkati başka yöne çıkma
 • Müzik
 • Hayal Kurma

Periferal ve Davranışsal Yöntemler Dışında Kalan Diğer Teknikler

İlişkili Diğer İçerikler

Akupunktur, Çin tıbbının bir dalıdır. Bu tıbba göre bedende organlarla birlikte bir bütün olarak işlev gören organ kanalları vardır. Vücutta 1200’den fazla akupunktur noktası bulunurken bunların sadece 365 tanesi önemlidir. İnce iğneler ısıtılarak veya hafif elektrik akımı verilerek ağrı ya da basınç oluşturan bölgelere yerleştirilir. Baş ağrısı, bel ağrısı, ameliyat sonrası diş ağrısı olmak üzere birçok farklı alanlarda geleneksel yöntemler olarak kullanılır.

Plasebo

Latincede ‘hoşnut etmek ‘ anlamına gelir.

Ağrının kontrol altına alınamadığı durumlarda kullanılır. Kişinin ağrıyla baş etmesini arttırmaya çalışılan bir yöntemdir. Genellikle psikolojik kaynaklı ağrılarda kullanılır. Bazı durumlarda ameliyatlarda kullanılır. Sürekli ağrıdan şikâyet edip aslında belirli sorunu olmayan hastada ağrıyan yer kesilip hiçbir şey yapılmadan bölge yeniden kapatılıp uygulanır. Hasta iyileştiğini düşünür ve kendini daha iyi hisseder. Bu duruma plasebo etkisi denir.

Cerrahi Tedaviler

Bu tedavi yöntemi ilaç kullanarak ya da kullanılmadan tedavi edilemediği, yetersiz kalınan durumlarda kullanılır. Cerrahi dokunun vücuttan kesilip alınması olarak ifade edilir. Vücuttaki ağrı yollarının belirli bölgelerde kesilmesi de denebilir. Hasta ayaktan ya da uyutularak çeşitli yöntemlerle uygulanır. Ağrıyı geçirmek için genellikle son tercih edilen yöntemdir. Kanser hastalıklarında tanı ve tedavide sıklıkla kullanılmaktadır.

Sinir Blokları

Sinir iletiminde uzun süreli veya kalıcı kesinti yaratmak amacıyla kimyasal ajanlar ya da fiziksel uygulamalarla yapılan işlemlerdir. Sürekli ağrı üreten bölgedeki sinir iletim liflerine hasar verilmeksizin radyofrekanslı özel bir cihaz ve çok yüksek titreşimli bir akım özel bir kablo ve iğne aracılığıyla yalnızca ağrıyı taşıyan sinir lifine uygulanır. Böylece sinir iletim lifleri devre dışı bırakılmış olur. Migren ağrılarında bel ağrılarında kullanılmaktadır. Tedavi amacının dışında tanılamada ve hastalığın seyrine ilişkin öngörüde bulunmasını sağlar.

Bu yöntemlerden hangilerini duyduğunuzu ve kullandığınızı bizimle yorumlardan paylaşabilirsiniz.

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/acupuncture Erişim tarihi: 29.08.2021

https://tr.wikipedia.org/wiki/Plasebo_etkisi Erişim tarihi:01.09.2021

Özer Serap,(2019), Olgu Senaryolarıyla İç Hastalıkları Hemşireliği (İstanbul, İstanbul Tıp Kitabevleri) 50-54 Erişim tarihi: 30.08.2021

Özveren Hüsna (2011), Ağrı Kontrolünde Farmakolojik Olmayan Yöntemler, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Dergisi. 83-92

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
 1. Ganime Ateş diyor

  Çok güzel olmuş aslında okumamız ve bilmemiz gereken şeyler en güzeli ilaçsız yaşam :)) güzel yazın için tebrikler canım 🥰

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.