Ağrıları Azaltan KAPSİKUMLU YAKI BANDI Nasıl Kullanılır ve Yararları Nelerdir?

0 1.598

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günlük hayatta vücudumuzun belirli bölgelerinde ağrılar oluşabiliyor. Bunun sebepleri bazen yanlış bir hareketten dolayı eklemlerin hasar görmesi veya fıtık gibi durumlar sonucunda ağrı hissi yaşayabiliyoruz.

Toplumumuzda sıklıkla kullanılan yakı bandı nedir?

Yakı bandı ne işe yarar?

Yakı bandını nerelerden temin edebiliriz?

Bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Kapsikumlu yakı bandı; Çeşitli sebeplerle oluşan eklem veya adale ağrılarını hafifletmeye yarayan ilaçlı ve yapışkanlı bir bezdir.

Genellikle eczanelerden temin edebilirsiniz. Yakı bandı diye geçmesinin bir sebebi ise ilaçlı bezin içerisinde yakıcı bir kimyevi (kapsikum maddesi) bulunmasından dolayı verdiği his nedeniyle ismini buradan almıştır.

Yakı bandının başlıca yapıştırılan bölgeler;

 • Bel,
 • Omuz,
 • Boyun,
 • Bacak,
 • Fıtık olan bölgeler,
 • Ağrı olan eklem bölgeleri,
 • Kasın dokusunun sıkıştığı bölgeler,
 • Burkulmalar veya acıya sebep veren kas gerilmesi olan bölgelerdir.

Yakı bandının içeriğinde kapsikum maddesi bulunur. Bu madde doğal ve çok güçlü bir acı kaynağıdır. Yakı bandı içeriğindeki kapsikum maddesi sayesinde ağrılı bölgenin sinir hücrelerini harekete geçirerek, ağrının azalmasını sağlayacaktır.

Duyusal liflerde sinir mesajını aracı moleküle verilen isim “p maddesi” dir. P maddesi, ağrının beyin tarafından idrak etmesine imkân sağlamaktadır.  Kapsikum denilen madde etkisiyle yakı bantları ağrılarımızı taşıma görevi gören sinir liflerimizde var olan p maddesinin ortadan kalkmasını sağlayarak, ağrının beyne iletilmesine engel olacaktır.

Yakının içinde bulunan kimyasallar ağrılı bölgeye yapıştırıldıktan sonra cilt altına nüfuz ettiği için gebelik ve emzirme dönemlerinde fetüse ya da süt aracılığıyla bebeğe geçebileceği gerekçesiyle bu dönemlerde kullanımı önerilmemektedir. Hassas cilde sahip kişiler, alerjik bünyeliler ve çocuklarda da kullanımı önerilmez.

Yakı Bandı Nasıl Kullanılır?

Yakı bandının üstündeki ambalajı söküp çıkardıktan sonra, bandı ağrılı bölgenize yapıştırınız ve rehabilitasyonu mekanizmasının işlemesi için beklemeye başlayınız.

 • Paketin içinden çıkan bantların her biri tek kullanımlıktır ve sadece kapladıkları alandan çıkan ağrıya karşı etkisini gösterir.
 • Dolayısıyla sözgelimi sırt bölgenizde ya da bel fıtığından kaynaklı vücudunuzda yaygın olarak görülen ansızın fazla ağrılı bölge varsa, tesir görebilmek için her bir noktaya ayrı ayrı yapıştırmanız gerekir.
 • Bantları yapıştırdıktan kısa bir müddet sonra, vücudunuzla teması, ısınma işlemi otomatik olarak başlar ve git gide yanma hissiyatı artacaktır.
 • Dolayısıyla, yakı bandı ile ağrı rehabilitasyonunun acısız ağrısız bir yol olduğunu söylememiz gerçek dışı olacaktır.
 • Fakat bu yanma hissi çoğunlukla dayanılmaz bir acı değildir.
 • Ağrıyı geçirmez, yalnızca beyne iletilmesine sebebiyet vererek geçici olarak kişiyi rahatlamasına neden olur.
 • Ağrı kesici görevi görür.

Deri altına yeterince nüfuz edebilmesi ve ağrınızı hafifletebilmesi ya da geçirebilmesi için yakı bandının bölgede en az 4 saat kalması gerekmektedir. Ancak daha şiddetli ağrılar için 48 saate kadar tutulabilir. Cildinizi tahriş etmemesi için 48 saatten uzun tutmamaya önem vermelisiniz. Kullanım süresi dolduktan sonra bantları ıslatarak daha kolay çıkarabilirsiniz.

Yakı bandı üzerinizdeyken duş alma gibi bir durumunuz olursa, etki mekanizmasına sekte olacağından, yakı bandını uygulamadan kısa bir süre önce duş alıp bantları öyle kullanmanızda yarar olacaktır. Çünkü bantların vücudunuzda durduğu süre süresince banyo yaparsanız bantlar sudan etkilenip etkinliğini yeteri kadar görmemiş olacaksınız.

Yakı Bandının Yararları Nelerdir?

Ağrı kesici görevi dışında pek bir yararı olmayan yakı bantlarının önerilme sebebi, oral yolla alınan analjeziklerden değişik olarak, cilt yoluyla ağrılı bölgeye direk temas ettiğinden, o bölgedeki sinir liflerini tesir altına almaktadır ve dolayısıyla kan yoluyla karışarak tesir gücünü tüm vücuttaki çeşitli ağrılara bölüştürmek yerine direk hedef bölgeye tesir etmesi nedeniyle, pek çok diğer ağrı giderici metottan daha kısa sürede etki gösterir.

Yakı Bandının Yan Etkileri Nelerdir?

 • Cilde verebileceği tahrişi dışında, ciddi bir yan tesiri bildirilmemiştir.
 • Alerjik bünyeleri olan kişiler ile hassas ciltli kişilerde dikkatle kullanılmalıdır.
 • Ayrı olarak değişik ağrı kesicilerin etkisindeyseniz, doz aşımı meselesi yaşamamak için birkaç saat ara verdikten sonra yakı rehabilitasyonunuzu başlatmalı ve yakılar vücudunuzdayken, değişik tabletleri oral yolla almaktan kaçınmalısınız.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.