Adrenalin Oto Enjektör Neden Ve Nasıl Kullanılır?

0 789

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vücudumuz bazı alerjenlere karşı tepki göstermektedir. Alerjen madde ile temastan saniyeler sonra ortaya çıkarak çok hızlı bir şekilde şiddetlenebilir. Kişiden kişiye farklılık gösteren ve yaygın görülen alerjen maddeler arasında çeşitli gıdalar, ilaçlar ve böcek ya da arı sokması gibi durumlar yer alır.

Kişinin bağışıklık sisteminin alerjen maddeye aşırı şiddetli bir şekilde tepki göstermesi şeklinde ortaya çıkar. Bu duruma alerjik şok (Anafilaksi) denir. Vücuda alerjenin girmesiyle bağışıklık sistemi, kan dolaşımına çok yüksek miktarda kimyasal gönderir. Bu durum aynı anda birçok organı etkileyebilir ve kişi anafilaktik şoka girebilir.

Bağışıklık sistemimiz vücuda giren yabancı maddelere karşı vücudu korumaya çalışır. Bazı kişilerin bağışıklık sistemi belirli maddelere karşı aşırı tepki gösterebilir. Çoğu insanın belirli maddelere karşı alerjisi vardır, ancak belirtilerin şiddetli olması durumunda anafilaksi görülebilir.

Bilinen en yaygın alerjen madde gruplarından biri gıdalardır. Fıstık, badem vb. kabuklu kuruyemişler, kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, nohut vb. tahıl ürünleri, soya, susam ve bazı meyve-sebzeler alerjik reaksiyona sebep olabilecek besinler arasında yer alır.

Bazı kas gevşeticiler, antibiyotikler, ateş düşürücüler ve özellikle penisiline karşı görülen alerji de sıklıkla karşılaşılan ilaç alerjileridir. Bunun yanı sıra, arı sokması ve böcek ısırmasına bağlı olarak görülen alerjik reaksiyonlar da oldukça yaygındır. Bu durumlar dışında, lateks, polen vb. maddelere karşı geliştirilen alerjiler de sık karşılaşılan alerji türleri arasındadır.

Anafilakside tercih edilen ilk tedavi yöntemi adrenalin iğnesidir. Bu durumda, saniyeler içerisinde hastanın hayatı tehlikeye girebileceğinden, hızlı müdahale kritik önem taşır. Adrenalin iğnesi sayesinde, hastaneye ulaşılana kadar zaman kazanılmış olur.

Bir anafilaktik reaksiyonun ilk belirtileri burun akıntısı veya deri döküntüsü gibi tipik alerji semptomlarına benzeyebilir. Ancak yaklaşık 30 dakika içinde daha ciddi işaretler ortaya çıkar.

Adrenalin Oto Enjektör Kullanımı Sonrası Ortaya Çıkan Belirtiler

 • Öksürme; hırıldama ve göğüste ağrı, kaşıntı veya gerginlik,
 • Bayılma, baş dönmesi, şaşkınlık veya halsizlik,
 • Kurdeşen; bir döküntü ve kaşıntılı, şişmiş veya kırmızı cilt,
 • Burun akıntısı veya burun tıkanması ve hapşırma,
 • Nefes darlığı veya solunum zorluğu, hızlı kalp atışı,
 • Şişmiş veya kaşıntılı dudaklar, dil,
 • Şişmiş veya kaşıntılı boğaz, kısık ses, yutma sorunu, boğazda gerginlik,
 • Kusma, ishal veya kramplar,
 • Zayıf nabız, solukluk.

Adrenalin iğnesi, anafilaksinin birincil tedavisidir. Alerjik birey veya yakınlarının uygulaması için adrenalin oto enjektörü şeklinde ülkemizde bulunmaktadır. Acil durumda uygulamak üzere alerjik birey veya yakınlarının adrenalin oto enjektörünü her zaman yanında bulundurması gerekir.

Adrenalin oto enjektörü doğru şekilde uygulandığında hayat kurtarır ve hastaneye ulaşıncaya kadar geçen sürede beklenmeden yapılmalıdır. Alerjenle temas sonrasında cilt, solunum sistemi, dolaşım sistemi, mide-bağırsak sistemi veya sinir sistemine ait bulgulardan en az iki tanesi ortaya çıktığında ya da alerjenle temas sonrası direkt bayılma olduğunda yapılmalıdır.

Adrenalin Oto Enjektörü Nasıl Kullanılır?

 • İlk olarak hasta düz bir zemine yatırılmalıdır.
 • Adrenalin oto enjektörü şeffaf kutusundan çıkarılır, enjektörün olduğu kısımdaki koruma kapağı çıkarılır, tetik mekanizması ok yönünde çevrilir.
 • Hastanın giysisi üzerinden üst bacak yani uyluğun üst dış yan kısmına saplanır, tetik mekanizmasına basılır ve 10’a kadar sayılır.
 • Enjeksiyon yapılan alana 10 saniye kadar masaj uygulanır.
 • Tek ve sabit bir adrenalin dozu vermek üzere tasarlanmıştır ve tıbbi olarak eğitilmemiş insanlar da dahil olmak üzere herkes tarafından verilebilir.
 • Hasta yatar pozisyonda ayakları yukarıda olacak şekilde bekletilmeli asla ayakta tutulmamalı veya yürütülmemelidir.
 • Adrenalin oto enjektörü uygulandıktan sonra hemen 112 aranarak acil tıbbi yardım istenmelidir.
 • Alerjik bireylerin sık bulundukları okul, ev ortamında ve ayrıca yanlarında taşıdıkları çantada her zaman adrenalin oto enjektörü olmalıdır.
 • Adrenalin oto enjektörleri acil durumlarda ciddi alerjik reaksiyonları (anafilaksi) tedavi etmek için kullanılır.
 • Son kullanma tarihi yaklaşan enjektörler yenilenmelidir.

Topal E., Ertoy Karagöl H.İ., Yılmaz Ö., Comparison of practical application steps of the previously used adrenaline auto injector in Turkey (EpiPen) and the currently available adrenaline auto injector (Penepin): A multi-center study, Turk Pediatri Ars., 2018; 53(3): 149-54.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.