Adet Kanınızın Farklı Renklerde Olması Ne Anlama Geliyor?

0 4.321

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlıklısın, yenileniyorsun, metabolizman çalışıyor, sezilerin kuvvetleniyor, algıların açılıyor, daha üretken oluyorsun, parlıyorsun.

Adet dönemi, her sağlıklı kadının ergenlikten itibaren yaşadığı, ama her kadında farklı şekilde yaşanan bir dönemdir. Tıbbi jargonla ifade edecek olursak, uterusun iç yüzünü döşeyen ince tabakanın dökülmesine eşlik eden gerçek bir kanamadır da diyebiliriz. O kadar gerçektir ki, demir eksikliği anemisinin kadınlarda daha sık görülme nedenlerinden biridir. Adet kanaması yaşayan her kadının şu an aklından geçirdiği tanımıyla, ortalama 1 hafta öncesinden gelen sinir harbi, aşırı tatlı yeme isteği ve son derece hassas olup, uçan sineğe dahi ağlanılan o dönemden bahsediyoruz da diyebiliriz.

Ağrılısı var ağrısızı var, 3 gün süreni var, 10 gün süreni var. Yeri gelir sinir yapar, yeri gelir yataklara düşürüp hasta yapar. Her detayıyla sizi yorduğunu düşünerek bugün sizinle bir detayı çözme bağlayacak ve en azından artık adet kanamanızın renginizdeki küçük bir değişikliği kafanıza takmayacaksınız diyebilirim. Hadi birlikte vücudumuzun bize verdiği mesajlara bakalım.

Açık ve Parlak Kırmızı Kan

Genellikle adet kanamasının başlangıcında görülen bir renktir ve bu ay adet kanamasının biraz ağır geçeceğini gösterir. Hem bu renkte hem de biraz kalın yapıdaysa bu böbreklerinizi üşüttüğünüzün belirtisi olabilir.

Koyu Kırmızı, Pıhtılı Kan

Aslında normal kabul edilen kan rengi koyu kırmızıdır, ancak pıhtılar bu renge eşlik ediyorsa yine üşütmüş olabilirsiniz. Koyu kırmızı pıhtılarla geçirdiğiniz süre boyunca reçel benzeri kan akıntısı, düşük progesteron ve yüksek östrojen seviyelerine sahip olabileceğiniz anlamına gelebilir. Bununla birlikte, pıhtıların boyutu büyükse ve bunlardan çok varsa, hormonal dengesizliğiniz olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca rahimdeki ‘fibroidler’ de bunun nedeni olabilir. Bu durum sizi korkutmamalı.

Rahim fibroidleri, rahimde büyüyen kanserli olmayan tümörlerdir. Miyomlar olarak da bilinirler.

Pembe Kan

Adet kanamasının başlangıcında görülen bu durum dalak problemine işaret ediyor olabilir. Ayrıca Çin’de Qi olarak geçen, vücudu ayakta tutan hayat enerjisinin eksikliğinin de pembe kana yol açtığı düşünülüyor.

Kahverengi Kan

Adet kanamasının son günlerinde kanın renginin kahverengiye dönmesi normal kabul ediliyor. Ancak üşütme, kist ve az kanama da varsa hormonal bir bozukluk söz konusu olabilir.

Koyu Kahverengi Veya Koyu Kırmızı

Eski kanın bir kısmının rahminizin içinde çok uzun süre “oturduğunu” ifade edebilir. Kimse bunun neden olduğunu bilmiyor ve herkes normal bir şey olarak kabul ediyor olsa da bir doktora başvurmak her zaman en doğrusudur.

Az Kanama

Aslında bu birçok kadının hayalidir, kısa süren adet dönemi arada bir oluyorsa normal karşılanabilir. Ayrıca doğum kontrol hapı gibi bir hormon takviyesi kullanıyorsanız, bu da az kanamaya yol açabilir. Bunların dışında adet döneminiz kısa sürüyor ve baş ağrısı, ruhsal durum değişiklikleri gibi belirtiler taşıyorsanız bu tiroid hormonuyla ilgili bir sıkıntının habercisi olabilir. En kısa sürede bir hormon testi yaptırmalısınız.

Aşırı Kanama

Bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorsanız (spiral gibi) normal sayılabilecek bir durum. Aksi halde uzun dönem aşırı kanamalar kistlere işaret eder. Bu kistler genelde iyi huyludur ve ilaçla tedavi edilebilir. Kan kaybı demir eksikliğine yol açacağından anemi de olabilirsiniz. Eğer iki saatte bir pedinizi değiştirecek kadar çok kanamanız oluyorsa, ciddi bir problem olabilir.  Aşırı miktardaki kanamalar, hormonal bozukluk, enfeksiyon ya da polip göstergesi olabilir. Eğer pedleriniz dolup taşıyorsa, en yakın zamanda bir jinekoloğa görünün.

Pıhtı

Özellikle yoğun günlerde koyu lekeler görebilirsiniz, bunlar pıhtıdır. Çok yoğun oluyor ve şiddetli sancılar da bu duruma eşlik ediyorsa sebebi ‘Polikistik Over Sendromu’ olabilir.

Polikistik Over Sendromu yumurtalıklarda, büyüyemeyen çok fazla yumurta birikmesiyle ortaya çıkan hormonal bir bozukluk.

Aşırı Kramp

Vücudunuzdaki kan kas kasılmalarıyla atıldığı için basit ağrılar normal kabul ediliyor. Ancak çok şiddetli; bulantı, kusma ve kabızlık gibi semptomların eşlik ettiği kramplar ‘Endometriozis’ adlı hastalığın belirtisi olabilir. Henüz nedeni ve çözümü bilinmeyen bu hastalıkta rahim hücreleri, rahim dışında büyür ve çikolata kisti olarak bilinen kistleri oluşturabilir. Uzun dönem geçmeyen kramplar için mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.

Endometriozis, rahim içini döşeyen endometrium tabakasının rahmin dışındaki başka bir bölgede büyümesi sonucu gelişen ve sıklıkla ağrılı seyreden bir hastalıktır. Endometriozis en sık olarak yumurtalıklar, fallop tüpleri ve pelvisi örten dokuda görülür.

Döngünün Düzensizliği

28-35 gün arasındaki adet döngüsü normal sayılıyor. Elbette adet kanaması birkaç gün önce ya da sonra da olabilir. Ancak sürekli düzensiz tarihlerde adet olmak Polikistik Over Sendromu ve hormonal dengesizliğin göstergesi olabilir. Ara dönemde lekelenme şeklinde kanamalarınız oluyorsa bu da kistlere ya da genital bölge hastalıklarına işaret eder.

https://www.anadolusaglik.org/blog/polikistik-over-sendromu-nedir-hamilelik-tedavisi Erişim: 28.05.2021

https://www.endometriozis.org/ Erişim: 28.05.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.