ABD’de Küretaj Hapları Eczanelerde Satılabilecek

0 3.264

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

8 Mart 2023

Sevgili hemcinslerime,

Her ne olursa olsun şunu unutmayın: “Dünyada size yapıştırılmış tüm etiketlerin ve bu etiketlerin getirdiği öğretilmiş sorumlulukların ötesinde, sizler harika birer kadınsınız, iyi ki de varsınız!”

Küretaj Haplarına Talep Arttı

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ilk kez bir kürtaj hapının eczanelerde satılmasını onayladı (büyük lütuf (!)). ABD’de bir Yüksek Mahkeme’nin kadınların küretaj hakkını güvence altına alan kararı geçtiğimiz sene iptal etmesiyle beraber küretaj haplarına olan talep artmaya başlamıştı.

Doğruladılar

FDA tarafından ocak ayının ilk haftalarında yapılan açıklamaya göre, Mifepristone adlı ilaç ABD çapında kürtajın serbest olduğu eyaletlerde satılabilecek. İlacı üreten iki Amerikalı şirket -Danco Laboratories ve GenBioPro- ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, ajansın aldığı bu kararı doğruladı.

İleriye Yönelik “Önemli Bir Adım”

Hap, gebeliği erken dönemde sonlandırmak için kullanılan iki ilaçtan ilki ve reçeteyle satılmaya devam edecek. Amerika Birleşik Devletleri’nde cinsel sağlık hakları alanında çalışan Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Guttmacher Enstitüsü‘ne göre, ülkede kürtaj uygulamalarının yarısından fazlasında ameliyat yerine haplar kullanılıyor. Karar, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji adlı meslek örgütü tarafından ileriye doğru atılmış önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

İki Aşamalı Küretaj Uygulaması

Mifepriston, hamileliğin ancak 10-12. Haftalarında uygulanan iki aşamalı kürtaj uygulamasından ilki. Bir diğeri olan Misoprostol adı verilen ikinci bir ilaçla kombinasyon halinde kullanılıyor. Kürtaj uygulaması için yaygın olarak kullanılan misoprostol, eczanelerden reçeteyle rahatlıkla temin edilebilen bir ilaç. ABD’de eczanelerin bu ilacı -mifepristonu- satabilmek içinse sertifika başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

Hala Bazı Eyaletlerde Yasak

Tabi bu kararla beraber -bence- hali hazırda ortada olan kürtajla ilgili yasal tartışmalar eczanelerin hapı satıp satamayacağı sorusunu yeniden gündeme getirmeye başlayacak desem yalan olmayacak.

Ayrıca bir diğer husus, ABD’de küretajın yasak olduğu eyaletlerin sayısı 12’den daha fazla. “Neden kararlar bölgesel olarak farklılıklar gösteriyor?”, bu soru ayrı bir sorunu da beraberinde getiriyor: Kararın uygulanamadığı eyaletlerde yaşayan kadınların ilaçla küretaj yaptırmak için muhtemelen diğer eyaletlere seyahat etmek zorunda kalacak. Sözde “İnsan Hakları” konusunda bu kadar önde duran batı nasıl olur da cinsel sağlık ve üreme hakları noktasında bu kadar bencil davranabilir?

Sorumun cevabını Okan Bayülgen’in geçenlerde denk geldiğim güzel bir sözünde buldum:

“İNSAN HAKLARI DA TIP KI UZAYLILAR GİBİ VAR AMA GÖREN YOK.”

Sağlıcakla kalın.

https://www.bbc.com/turkce/articles/c198vn7e1pxo Yayım Tarihi: 4 Ocak 2023.

https://m.bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/272369-abd-de-kurtaj-haplari-artik-eczanelerde-de-satilabilecek Yayım Tarihi: 04 Ocak 2023, Çarşamba 12:45.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.