ABD’de İlk Kez Genetiği Değiştirilmiş Domuz Kalp Kapağı İnsana Nakledildi

0 3.062

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Organ naklinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Her yıl bu yüzden o kadar çok kişi ölüyor ki liste gittikçe kabarıklaşıyor. Bu konuda bağışçının az olması başta gelen ölüm sebepleri arasındadır. Oysa ki bu konuda bağışçı olmak üzere uygulanan birçok seçenek mevcut.

Ancak organ bağışçısının az olması ve uyum sürecinin olumsuzluklarının olması bilimi farklı seçenekler aramaya itti.

Daha önce kalp kapağı ameliyatı olan anneannemin ‘bana domuzun kalbinin kapağını mı taktılar?’ şeklinde sorduğu soru bir nakil ile gerçek oldu.

Kalp hastalarının ve nakil bekleyen pek çok insana umut ışığı olan bir nakil üzerine konuşacağız.

Kalp nakli dünyanın her yerinde duyulan ve tercih edilen ancak uygun naklin gerçekleşmesinde zorlanılan bir nakildir.

Bu nakil için bekleyen 57 yaşındaki David Bennet birkaç gün önce son seçenek olarak domuz kalbini nakil olarak kabul etti.

Şimdilerde durumu takip edilen ve normal seyreden David bu konu hakkında ‘Karanlıkta bir atış olduğunu biliyorum, ama bu benim son seçimim.’ şeklinde konuştu.

Peki, Nakilde Domuzun Kalp Kapağı Tercih Edildi?

Organ naklinde doku reddi olma olasılığının çok yüksek olduğunu biliyoruz. Domuzlarda reddedilmeye neden olan genler mevcut değil ve belli genlerle klonlanırlar. Ayrıca organları anatomik olarak insana en yakın canlılardan biridir. Böyle bir kararı vermek çok zor. Çünkü hem başka bir canlı hem de ilk kez gerçekleşen bir nakil. Ancak Bennet böyle düşünmüyor. Bennet’e göre, bu nakil onun yaşamasını sağlayacak. Bu nakilden 6 hafta önce yatmaya mahkûm olan Bennet için bu seçenek son çare. Böyle düşünmesi onun yaşama ne kadar bağlı olduğunu gösteriyor.

Bundan yaklaşık 1 sene önce yine domuzun böbreği bir insana nakledilmişti. Bu seçenek işe yaramıştı ama nakil yapılan kişi maalesef beyin ölümü sebebi ile ölmüştü.

Sonucun ölüm olmamasını ve bilimin ilk kez kalp için denediği bir uygulamanın başarılı olmasını diliyoruz.

Diğer haber yazılarıma saglikasistani.net platformundan ulaşabilirsiniz.

Man gets genetically-modified pig heart in world-first transplant. (2022, 01 12). bbc.com: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-59944889 adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.