ABD’de Covid-19 Aşısı Olmayan Kalp Nakli Bekleyen Hasta, Nakil Listesinden Çıkarıldı

0 1.580

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Covid-19 aşısı konusunda daha önce birçok kez konuşmuştuk. Artık aşının öneminden bahsetmek bence gereksiz olacaktır. Tabi ki çok önemli. Bakın ABD bu prosedürü nasıl uyguluyor. Bizde daha ilk doz aşısını olmayan bireyler var ve rahatça toplum içinde gezerek hepimizi tehlikeye atıyorlar. Bu uygulamaların insan hayatı için ne kadar gerekli olduğunu ilerleyen süreçte insanlık olarak anlayacağımızı düşünüyorum.

Gelelim haberimize…

ABD’de 31 yaşında acil kalp nakli bekleyen DJ Ferguson adlı hasta aşı olmaması sebebiyle nakil listesinden çıkarıldı.

Hastanenin yaptığı ilk açıklamaya göre, aşının olunması ve yaşam tarzına dikkat edilmesi operasyon sonra iyileşme sürecini hızlandıracak ve hayatta kalma şansını arttıracak. Hastanın aşı olmaması prosedürlere aykırı olduğu için listeden çıkarıldı.

Bu konu ülkede yankı uyandırarak yardım toplama sayfalarının açılmasına ve halkın Ferguson’un sesi olmasına sebep olmuştur. Sayfayı açan kişiler Fergusonu’un aşının nadir etkisi olan kalp kası iltihabından endişe ettiğini ifade etmişlerdir.

Ancak Ferguson’un babası sayfa sözcülerinin aksini söylüyor.

Ferguson’un babası David, Covid aşılarının “oğlunun prensiplerine aykırı olduğunu, aşılara inanmadığını” söyledi.

Bu noktada eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmak istiyorum.

Sizce de kalp nakli bekleyen biri hayatta kalma mücadelesi verirken aşının nadir etkisini düşünür mü?

Bence düşünmez ve düşünmemeli de. Ben Ferguson’un da toplumda yer alan aşı karşıtlarından biri olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden aşı olmayı reddettiğini tahmin ediyorum.

Bu konuda yapılmış açıklamalar mevcut. Her açıklamada aşı olmanın gereklilikleri ve önemi vurgulanıyor.

Örneğin; ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, organ nakli olanlar ve çevresindeki herkes aşılanmalı.

Diğer yandan NYU Grossman Tıp Okulu Tıbbi Etik Başkanı Arthur Caplan, nakil bekleyen hastalar arasında yaşama şansı ve ameliyat sonrasında hayatta kalma ihtimali olan bireylerin organ naklini yaptıklarını açıkladı.

Kesinlikle bu konuya katılıyorum. Nakil uygulanan bir hasta basit görünen gripten rahatlıkla hayatını kaybedebilirken içinde bulunduğumuz bu salgın durumunda aşı olmayan ve bu riski alan bireylerin listeden çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Unvaccinated man denied heart transplant by Boston hospital. (2022, 01 26). bbc.com: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-60132765 adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.