8-12 Ay Bebekler Nasıl Beslenmeli?

0 1.690

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sevgili anneler,

Bebeklerinizi beslerken hep kafa karışıklığı yaşadığınızı biliyorum. Bir de sütünüz yetersizse bu durum endişeli bir hal almaya başlar. Çünkü çocuğun yetersiz beslenmesi kalıcı zihinsel ve bedensel bozukluklara sebep olabilir. Bu durum ileri ki yaşamlarında telafi edilemez sıkıntılar yaratabilir.

Anne sütü almayan çocukların mama kullanması gerekiyor. Ek gıdalara geçildiği andan itibaren kafalar karışmaya başlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Bebeğe yedirilen besinlerin taze ve bekletilmemiş olmasına, acılı ekşili olmamasına özen gösterilmelidir.

Bebekler Balıkları Nasıl Tüketmeli?

8. aydan itibaren, hayvansal protein ve omega 3 yağları içeren son derece zengin balığı da başlayabilirsiniz. Az miktarda ve yavaş yavaş artırılarak alerjik reaksiyon açısından dikkat edilerek başlanmalıdır. Ayrıca balığın başlama ayı olarak, doktorların değişik uygulamaları olabilir. Bebeğinizin alerjik bir yapısı varsa mutlaka doktorunuza danışarak başlamanız uygun olur. Verebileceğiniz balıklar özellikle ağır metalleri biriktirmemiş balıklar olmalıdır. Balığı sebzeler ile balık çorbası şeklinde verilebileceğiniz gibi, fırında veya buğulama şeklinde de pişirebilirsiniz. Genel olarak bebeğinize haftada bir veya iki kez balık verebilirsiniz.

Bebekler Kendi Kendine Yemek Yemeye Alıştırılmalıdır.

Sekizinci aydan itibaren bebeklere parmak besin olarak tarif edilen gıdaların başlanması gerekir. Tüm dünyada kullanılan BLW yöntemi olarak bilinmektedir.  Bebeğin yiyeceklerin tadını keşfederek, el – kol kaslarını ve göz koordinasyonunu geliştirerek kendi kendine beslenmeyi öğrenmesine yardımcı olmaktır. Yemeğini kendi başına yiyebileceğinden dolayı kendine özgüven duygusu gelişir. Bazı aileler ek gıdaya başladığında hiç kaşık kullanmadan bebeklerin elleri ile kendisini beslemesine izin verebilir. İki yönteminde çocuk ve anne üzerinde etkileri tartışmaya açık konulardır.

Şimdi sizlere 8-12 ay arası bebekler için örnek beslenme öğünü paylaşmak istiyorum.

8-12 Ay Bebekler İçin Arası Örnek Beslenme

07:00 Kahvaltı

09:00 ½ çay bardağı meyve suyu veya püresi

11:00 Çorba veya sebze püresi veya makarna/erişte

15:00 Yoğurt

16:00 ½ meyve suyu veya püresi

18:00 Çorba veya sebze püresi

19:00 Ev yemeklerinden herhangi birisi (etli yeşil fasulye, kıymalı patates, kıymalı ıspanak, etli bezelye, yumurtalı kabak, türlü, nohut, kuru fasulye vb.)

21:00 Muhallebi

Gece: Mama

Öğün sayısı çocuğun isteğine bağlıdır. Öğünlerin sayısı ve yeri değiştirilebilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.