6 Soruda Doğum Kontrol Hapları Konusunda Bilginizi Test Edin!

0 8.358

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba değerli okuyucular,

Bu içeriğimde sizlerde doğum kontrol hapları konusunda bilgi vermek ve farkındalık oluşturmak istiyorum.

Öncelikle kısaca doğum kontrol hapları konusunda kısa bir bilgi verelim. Sonrasında ise 6 soruda bu konuda genel bilginizi test edeceğiz. Her bir sorun doğru cevabın açıklamasını da vereceğiz.

Doğum kontrol hapları; istenmeyen gebeliklerden korunmak için yaygın olarak kullanılan doğum kontrol hapları, aile planlamasının vazgeçilmez parçasıdır.

İlk olarak 1960 yılında kullanımına başlanan doğum kontrol hapı, günümüzde dünya çapında yaklaşık 140 milyon kadın tarafından kullanılmaktadır. Bu bakımdan incelendiğinde doğum kontrol hapları, istenmeyen gebeliklerin engellenmesinde büyük öneme sahiptir.

Tıp dilinde oral kontraseptif haplar (OKS) olarak tanımlanan doğum kontrol hapları, kadın fizyolojisinde farklılık yaratarak gebeliğin oluşmasını engeller.

Hapların içerdiği hormonlar, yumurtlamayı durdurur ve rahim ağzı salgısı olarak bilinen servikal mukusun yoğunluğunu arttırarak, erkek üreme hücresi spermin rahim içine geçişini engeller.

Ancak unutulmamalıdır ki, en iyi doğum kontrol hapı dâhil, hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 koruma sağlayamaz.

Günümüzde en güvenilir doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan doğum kontrol haplarının düzenli kullanımı, etkinliğinin sağlanması açısından son derece önemlidir. Farklı bir deyişle, doğum kontrol hapının gebeliği önleyebilmesi için önerilen dozda ve her gün aynı saatte alınması gerekir. Aksi hâlde doğum kontrol hapının gebelik oluşumunu önleme başarısı düşer.

Şimdi sizlerde farkındalık oluşturması için Doğum Kontrol Hapları Konusunda Bilginizi Test Etmeniz için 6 soru hazırladık.

Öncelikle size bir soru sormak istiyorum.

Hadi başlayalım.

1. Doğum kontrol hapı kullanan her kadın 9 ayda bir ara verip vücudunu dinlendirmelidir.

Correct! Wrong!

“Dinlendirmek” maksadıyla hapı bıraktırmayı gerektirecek hiçbir tıbbi gereklilik yoktur. Dinlendirmek maksadıyla hapları bırakmak gereksizdir, çünkü: Hiçbir tıbbi faydası yoktur. Bu amaçla hapı bırakmanın tek etkisi istenmeyen bir gebeliktir. Hap kullanımını bırakmak ve sonra yeniden başlamak kullanımın ilk birkaç ayında görülen yan etkilerin yeniden yaşanmasına neden olur. Hap kullanmayı bırakan kadınlar bu ilaçların doğum kontrolü dışındaki faydalarından da yararlanamazlar.

2. Doğum kontrol hapı alan kadınlar kilo alır.

Correct! Wrong!

Bazı kadınlar hap kullanmaya başladıktan sonra kilo alırken bazıları da verdiklerini belirtmektedirler. İlaç içindeki hormonlar iştah değişikliklerine neden olabilir. Bu değişiklikler yıllar içerisinde ortaya çıkar ve kilo artışı ya da kaybına neden olabilir. Bazı kadınlarda ilaç kullanılmaya başladıktan sonraki ilk birkaç ay içerisinde sıvı tutulumu olabilir. Bazı kadınlarda östrojen kullanımının yan etkisi olarak kilo artışı görülebilir. Bu kilo artışı daha ziyade memelerde, bacaklarda ve baldırlarda görülür. Hap kullanımı bazı kadınlarda depresyona eğilim yaratabilir. Böyle bir durumda iştah artabilir ya da azalabilir. İş yeri, spor, yaşam tarzı, diyet ve alışkanlıklardaki değişiklikler kilo artışı ya da kaybına neden olabilir. Tek bir sebep bulmak çoğu zaman imkânsızdır.

3. Doğum kontrol hapı sakat çocuk doğmasına neden olur.

Correct! Wrong!

Doğum kontrol hapı gelecekte doğacak olan çocukların sağlıklarında olumsuz bir etkiye neden olmaz. Hatta hap kullanılırken gebe kalınsa bile bunun bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

4. Hap kalp krizi, inme ve kanda pıhtılaşmaya neden olur.

Correct! Wrong!

Doğum kontrol hapı kullanan ve sigara içmeyen kadınlarda kalp krizi ve inme riskinde artış yoktur. Bacak ve kol damarlarında pıhtılaşma riskinde bir miktar artış söz konusudur. Risk 100.000′de 5-20’den, 100.000′de 15-20′ye çıkar.

5. Doğum kontrol hapları kanser yapar.

Correct! Wrong!

Doğum kontrol hapları yumurtalık kanseri ve rahmin içini döşeyen tabaka olan endometrium kanserine karşı koruyuculuk sağlar. Pek çok araştırmacı OK kullanımının meme kanseri riskini arttırmadığını düşünmektedir. Bu durum hap kullanım süresi ve meme kanseri açısından aile öyküsü olan kadınlar için de geçerlidir. Oral kontraseptif hapların karaciğer ya da rahim ağzı kanserine neden olduğuna dair spekülasyonlar ise kanıtlanamamıştır.

6. Doğum kontrol hapları güvenli değildir.

Correct! Wrong!

Hap kullanımına kıyasla çocuk doğurmak en az iki misli daha fazla risk taşır. Buna rağmen pek çok kadın yanlış olarak çocuk doğurmanın ya da gebe kalmanın doğum kontrol hapı kullanmaya göre daha az riskli olduğunu düşünmektedir.

6 Soruda Doğum Kontrol Hapları
Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Farkındalık ve Bilgi Düzeyiniz DÜŞÜK seviyededir. Sağlık Asistanı Platformunda yer alan içeriklerimizi okuyarak, testimizi tekrar deneyebilirsiniz.
Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Farkındalık ve Bilgi Düzeyiniz ORTA seviyededir. Sağlık Asistanı Platformunda yer alan içeriklerimizi okuyarak, testimizi tekrar deneyebilirsiniz.
Tebrikler. Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Farkındalık ve Bilgi Düzeyiniz YÜKSEK seviyededir. Sağlık Asistanı Platformunda yer alan diğer testlerimizi yaparak farklı sağlık konularında bilginizi test edebilirsiniz.

Diğer sağlık testlerimizi yaparak sağlık konusunda bilginizi geliştirebilirsiniz.

  1. 5 Soruda Cinsellik Ve Seks İle İlgili Bilginizi Sınayın!

  2. 18 Soruda Görsel Zekânızın Ne Kadar İyi Olduğunu Test Edin!

  3. 15 Soruda İlk Yardım Bilginizin Ne Kadar İyi Olduğunu Test Edin!

  4. 7 Soruda Hipertansiyon Konusunda Bilginizin Ne Kadar İyi Olduğunu Test Edin!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.