5 Maddede Sperm Alerjisi Olan Kadınlarda Cinsellik ve Gebelik

0 3.948

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

“SEKSE ALERJİM OLDUĞUNU SANIYORDUM.”

İngiltere’de yaşayan 50 yaşındaki Marie Cuthbertson, 30’lu yaşlarında itibaren yaşadığı her cinsel birliktelikten sonra vajinal ağrılar çekiyor. Gittiği her doktordansa bunun cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu cevabını alıyor. Yıllar boyu sorunlu bir cinsel hayatı olan bir çocuk annesi kadına, ancak 10 yılın sonunda bir doktor sperm alerjisi olabileceğini söylüyor. Böylelikle Cuthbertson, yıllar sonra bu vajinal ağrılarının sebebinin eşinin spermlerine karşı yaşadığı alerjik reaksiyondan kaynaklandığını öğreniyor.

Ek Bilgi 1: Sperm alerjisi genellikle vajinit (vajina iltihabı), maya enfeksiyonu veya uçuk gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak yanlış anlaşılmakta ve yanlış teşhis edilmektedir.

Tüm bu süre zarfında üriner/genital sistem enfeksiyonu tanısı dışında başka hiçbir şey duymayan Cuthbertson, “Doktorlar bende bir çeşit enfeksiyon olduğunu söylüyordu ancak ben ısrarla ve utanarak sekse alerjim olduğundan şüphelendiğimi söylüyordum. Sonunda alerjimin sperme karşı olduğunu öğrendim.” diyor. Doktoru aktif cinsel hayatı için en basit çözümün prezervatif kullanımı olduğunu ve böylece alerji belirtilerinden korunabileceklerini belirtiyor. Bu sayede cinsel hayatında çözüme kavuşan kadın, tüm bu sürecin hikayesiyse İngiliz internet sitesi Daily Mail’e anlatarak dünyaya duyuruyor.

1. Kadınlarda Sperm Alerjisinin Nedeni

Sperme bağlı alerji, cinsel ilişkiden sonra erkeğin spermine veya spermin sıvısına karşı kadında oluşan vajinal alerjik reaksiyonları içerir. Nedeni tam olarak çözülememiştir. Tıpkı bahar alerjisi ya da yiyecek alerjisi gibi vücut sperm içindeki bazı proteinleri ”yabancı” olarak algılıyor.  Bu nedenle de vücut cevap veriyor.

Semen alerjisi, tüketilen içecek ya da yiyeceklerden ve yaşam tarzı seçimlerine bağlı değil. Yani erkeğin sperm alerjisine neden olma riskini azaltmak için meninin içeriğini değiştirmek için yapabileceği hiçbir şey yoktur.

2. Kadınlarda Sperm Alerjisinin Belirtileri

Lokal belirtiler, yani sadece vajinal bölgesinde yer alan belirtiler: Vajinada şiddetli yanma, kaşıntı, şişme, kızarıklık. Bu alerjinin daha şiddetli ve tüm vücudu etkileyen alerjik reaksiyonları: Ciltte döküntü, şişme, nefes alamama, bayılma tansiyon düşme. Bu belirti ve bulguları yaşamanız halinde, doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Ek Bilgi 2: Sperme alerjisi olduğundan şüphelenen kadınlar, jinekoloğa veya bir alerji uzmanına görünmelidir. Partnerinin sperminden az miktarda deri altına enjekte edildiği intradermal test, alerji olup olmadığını doğrulayabilir.

Ek Bilgi 3: Eğer sperm alerjisi varsa, kadın ve eşi kondom kullandığında herhangi bir semptom görülmez. Alerjik reaksiyon sadece korunmasız cinsel ilişki sırasında meydana gelir.

3. Sperm Alerjisi Kimlerde Görülebilir?

Alerji, sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görülebilir. Erkek, kendi sperm hücrelerine karşı bir yanıt oluşturabilir. Ayrıca sperm alerjisi olan kadınların yarısında cilt alerjisi, saman nezlesi gibi başka alerjiler de mevcut olabilir.

Sperm alerjisi olan kadınlar genellikle 20 – 30 yaşları arasında ve %41′inde alerji ilk cinsel ilişkilerinde ortaya çıkmaktadır. Sperm alerjisi her partnerin spermine karşı oluşabileceği gibi sadece tek partnerin spermine karşı da oluşabilir.

4. Sperm Alerjisi ve Gebelik

Sperm alerjisi birçok çift için sinir bozucudur ve ilişkiler üzerinde baskı oluşturabilmektedir. Ayrıca, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için işleri karmaşıklaştırabilir, çünkü gebelik korunmasız cinsel ilişki yoluyla gerçekleşebilir. Alerji belirtileri şiddetli olan kadınlarda, cinsel ilişki sıklığının azalmasına bağlı olarak gebelik şansı azalır. Ayrıca alerjiye bağlı olarak kadında oluşan anti sperm antikorları eğer çok yüksek oranlara ulaşırsa, bu durum gebelik şansını azaltabilir. Bunun yanında sperm alerjisi direkt olarak gebelik oluşmasını engellemez. Fakat sperm alerjisi olup da hamile kalan kadınlar genellikle ciddi semptomları olmayan kişilerdir.

5. Sperm Alerjisi Tedavi Süreci

  • Duyarsızlaştırma

Sperme bağlı alerjisi olan kadınlarda duyarsızlaştırma adı verilen immünolojik tedaviler uygulanmaktadır. Kadının bağışıklık sisteminde, sperme karşı duyarlılığını azaltmak için, vajinaya 20 dakikada bir sulandırılmış meni uygulaması yapılmaktadır. Yavaş yavaş bu meninin yoğunluğu arttırılır. Bu şekilde birkaç hafta içinde alerjinin giderilmesi sağlanır. Bazı kadınlardaysa herhangi bir tedaviye gerek kalmadan sperm alerjisi kendiliğinden düzelmektedir.

  • Kondom Kullanımı ve Antialerjik İlaçlar

Gebelik düşünmeyen kadınlarda cinsel ilişki sırasında kondom kullanımı şikayetleri azaltmaktadır. Yine ilişki öncesinde antialerjik ilaçların kullanımı da alerjik reaksiyonu ve bireyin sıkıntılarını azaltacaktır.

  • Kortizon Tedavisi

Sperm alerjisi olanlarda uzun süreli kortizon tedavisi de uygulanabilmektedir. Ancak kortizon tedavisinin yan etkileri fazla olduğu için, sıklıkla uygulanan bir tedavi yöntemi değildir.

  • Aşılama veya Tüp Bebek Tedavisi

Sperm alerjisi olan kadınlardaki en önemli tedavi yöntemi aşılama tedavisi veya tüp bebek tedavisidir. Öncelikle aşılama tedavisine başlanır. Tekrarlanan aşılama işlemlerine rağmen gebelik oluşmazsa tüp bebek tedavisine geçilir. Günümüzde sperme bağlı alerjisi olanlarda en çok uygulanan tedavi yöntemleri, aşılama ve tüp bebek uygulamalarıdır.

Allam JP, Haidl G, Novak N. Spermaallergie [Semen allergy]. Hautarzt. 2015 Dec;66(12):919-23. German. doi: 10.1007/s00105-015-3710-1. PMID: 26490774.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.