3. Doz mRNA Aşıları Ne Kadar Etkili?

0 4.646

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

İki doz Biontech-Pfizer aşısı olan kişilerde Delta varyantına karşı aşının etkinliği son dozdan beş ay sonra %50’ye, altı ay sonra ise %47’ye düştüğü bir araştırma ile gösterilmişti. Aynı araştırma aşının hastaneye yatışlara ve ölümlere karşı koruyuculuğunun ise altı ay sonra dahi hayli yüksek oranlarda olduğunu açıklamıştı.

Bu bulgular iki doz mRNA aşısından ortalama altı ay sonra hatırlatma dozunun gerekliliğini gündeme getirmiş, geçtiğimiz günlerde pek çok ülke üçüncü dozun yapılması yönünde karar almıştı.

Peki, üçüncü doz mRNA aşısı bize ne kazandıracak?

İsrail, araştırma sonuçlarını beklemeden Ağustos başında üçüncü doz aşı uygulamasını başlattı. Eylül ortasında New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir makale (Bar-On YM ve arkadaşları) İsrail’de 60 yaş ve üstü bireylerde iki doz Biontech aşısı olmuş ve son dozdan beş ay geçmiş bireylerle, üçüncü doz aşı yapılan bireyleri karşılaştırdı. Çalışma üçüncü doz aşının onaylı vakaları 11,3 kat, şiddetli vakaları ise 19,5 kat azalttığını öne sürdü.

Kasım başında Lancet’te yayınlanan bir diğer makale (Barda N ve arkadaşları) ise İsrail nüfusunun yarısını temsil eden bir grupta,12 yaş ve üzeri kişilerde benzer bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmada iki doz aşı alıp üzerinden beş ay geçen 728,321 kişi ve üçüncü doz aşısını olan 728,321 kişi karşılaştırıldı. İki doz aşı olanlarda 231 hastaneye başvuru saptanırken, üçüncü doz aşı olanlarda 29 hastaneye başvuru görüldü ve üç dozun iki doza karşı etkinliği %93 bulundu (yaklaşık 8 kat ). Şiddetli vakalar incelendiğinde iki doz aşı olanların sayısı 157 iken üç doz aşı olanlar 17 kişi idi ( 3. dozun etkinliği %92, yaklaşık 9,2 kat). Covid-19 ile ilişkili ölümler ise iki doz aşı olanlarda 44, üç doz aşı olanlarda 7 kişi idi (3. dozun etkinliği %81, yaklaşık 6,3 kat).

Bu sonuçlar üçüncü doz aşının gerekliliğini destekliyor. Dikkat edilmesi gereken bu çalışmaların iki doz ve üç doz mRNA aşılarını karşılaştırmış olmasıdır. İki doz aşının altı ay sonra bile şiddetli vakalar ve ölümlere karşı hayli etkili olduğu unutulmamalıdır. Üçüncü doz aşı bu etkiyi ortalama 6-9 kat arttırmaktadır. Aynı toplumda aşısız olanlarla bir karşılaştırma yapılabilseydi, bu etki çok çok daha yüksek olacaktı.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.