3-7-10 Kuralı İle Su İsrafını Önleyin!

0 853

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son zamanlarda ülkemizde barajlarımızdaki su seviyelerinin kritik seviyelere yaklaştı. Bu durum ile su kıtlığının günlük hayatımıza yavaş yavaş etki edeceğini anlamış olduk. Yine de toplumda kuraklık veya su kıtlığı ile ilgili farkındalık oluşturmak çok zor. Bir gün uyandığımızda yüzümüzü yıkamak için musluğumuzdan suyumuz akmadığında bu konu ile ciddi bir şekilde yüzleşeceğiz

Kuraklık ve su kıtlığı konusu sadece barajlardaki su seviyelerinin kritik seviyelere inmesi ile ana akım medyada yer buluyor. Ülke gündeminin yaşamın temel yapılarından uzaklaşması da bu tarz konuların önem derecesini azaltıyor.

Kuraklığı ve su kıtlığını önlemek için bireylerden şirketlere, devletlerden devlet üstü yapılara kadar ciddi görevler düşüyor.

Su kıtlığı ile mücade etmek için üst yönetimler önlemler almaya çalışsa da birey olarak bizler de bu sürece katkı sunabiliriz. Bu konuda girdiğim bir tuvalette el yıkama alanının yakında bir afiş gördüm. Bu afişte el yıkarken su israfını önlemek amaçlı bir kural vardı. Ben de belki bu yazıyı okuyan bir kişide bir farkındalık oluşturur düşüncesiyle bu kuralı sizlerle paylşamak istedim.

Su İsrafını Önlemek İçin 3 – 7 – 10 Kuralı

1. Musluğu minimum seviyede aç, 3 saniye ellerini ıslat ve musluğu kapat.

2. Ellerini musluk kapalıyken sabunla, musluğu tekrar aç, 7 saniye ellerini durula

Bu sayede musluğun toplamda sadece 10 saniye açık kalmasıyla %50 tasarruf etmiş olursunuz.

**

Bu afişte sonra özellikle ortak kullanım alanlarında aleş veriş merkezleri, hastaneler, okullar gibi vb. yerlerde savurgan davranış sergilediğimizi düşündüm. Bu yerlerde vergilerimiz ile su faturalarını ödediğimizi unutuyoruz. Neredeyse gittiğim tüm ortak kullanım alanlarında bir tuvaletin su akıttığını veya muslukların tamir edilmeden sızıntı şeklinde aktığını görüyorum.

Bu tarz benimsenmesi basit kuralların aile eğitimi ve okul eğitimleri ile çocuklukta verilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım bu basit kuralı hayatınızda uygular ve geleceğimizin israf edilmeyecek kadar değerli bir tek damlasının korunmasına katku sunabilirsiniz.

Su İsrafını Önelemk İçin 3-7-10 Kuralı
Su İsrafını Önelemk İçin 3-7-10 Kuralı

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.