2022 Yılı İtibari İle Covid-19 Pandemisinde Son Durum

0 2.894

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Dünyada günlük vaka sayıları 2,5 milyonu aşarak bir zirve daha yaptı. Çin dışında salgın kontrolünde ipin ucu artık kaçmış durumda. Bazı ülkeler Omicron dalgasının başında aldıkları yoğun önlemleri de uygulayamaz oldular ve vazgeçmeye başladılar. Çin Xi’an merkezli vaka artışlarına karşı sıfır tolerans politikasının sonucu olarak eyaleti kapattı ve karantina uygulamasına geçti. Çin’de günlük vaka sayıları 100 ile 200 arasında değişiyor, ölüm yok.

Buna karşılık Fransa’da günlük vaka sayısı 300 binin üzerine çıktı.

Diğer ülkelerin gevşemesinde hem vaka sayılarıyla baş etmenin artık olanaksız hale gelmesi hem de Omicron’un genellikle üst solunum yollarında sınırlı kalması, akciğerlere ilerlememe eğiliminde olması, dolayısıyla da hafif bir enfeksiyon tablosu çizmesinin etkisi var. Sanki tüm ülkelerde artık ne olacaksa olsun, bu iş de bitsin tarzında bir psikoloji hâkim. Bazı ülkeler artık sadece ağır vakaları sayma ve takip etme eğiliminde. Virüse karşı önlem alan ülkelerde dahi zihinlerin derinlerinde Omicron bir an önce yayılsın ve bir an önce Delta’yı ortadan kaldırsın tarzında bir duygu var.

Ancak vaka sayılarında böylesine bir artış, vakaların karantinaya alınma zorunluluğu nedeniyle çoğu sektörde çalışan sayısının azalmasına ve hizmetlerin aksamasına yol açıyor. Örneğin ABD’de pek çok uçuş, personel yetersizliği nedeniyle yapılamaz oldu. Bu faktörün de etkisiyle olsa gerek karantina süreleri önce kısaltıldı, bir süre sonra tamamen kaldırılırsa şaşırmamak gerek.

Omicron’un hâkim tek virüs olduğu bir ortamda bu rahatlık belki anlaşılabilir, fakat unutulmamalı ki Delta varyantı hala azımsanmayacak kadar yayılımda ve ölümlere neden olmaya devam ediyor. Üstelik Omicron’un masumiyeti tam olarak gösterilmiş değil. Dünya ne yapacağını bilmiyor ve bir karar sürecinden geçiyor gibi. Bir iki hafta sonra tablo biraz daha berraklaşacak.

Gidişat bir önceki yazımda belirttiğim bahar aylarında salgının sönme olasılığını arttırıyor. Ancak Delta’nın tamamen ortadan kalkması ve yeni bir varyantın ortaya çıkmaması şartı hala geçerliliğini koruyor. Bu dönemde yapılacak şey özellikle aşısız, eksik aşılı, yaşlı ve eşlik eden kronik hastalığı olanların kendilerini mutlak şekilde korumaları. Yayılım çok hızlı ve virüsün bu kişilere ulaşma şansı her zamankinden daha fazla. Aşılı kişilerde hatırlatma dozlarının bir an önce tamamlanması da büyük önem taşıyor.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.