2020 Yılında Aşı Takviminde Hangi Değişiklikler Yapıldı?

0 116

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Aşı, insan ve hayvanlarda hastalık yapma özelliği olan mikroorganizmaların hastalık yapan özelliklerinden arındırılarak geliştirilen ürünlerdir. Bu ürünler vücutta aşılanma ile tanınır ve mikroorganizmaya karşı savunma sistemi geliştirir. Mikroorganizma ile karşılaşma durumunda vücut savunma sistemini işleme koyar ve hastalık seyri oluşmaz.

Bu konumda bağışıklama terimi ortaya çıkmaktadır. Bağışıklama aşı aracılığıyla hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi konusunda en önemli toplum sağlığı müdahalelerindendir. Bağışıklama ile toplumda hastalık ve salgın oluşumu önlenebilmektedir. Oluşan bağışıklama genellikle ömür boyu sürer. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından bağışıklama hizmetleri, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve buna bağlı ölümlerin önlenmesi açısından en önemli ve en maliyet etkili toplum sağlığı müdahaleleri arasında kabul edilmektedir.

Aşıların ve aşı uygulamalarının çok sayıda bulaşıcı hastalığın kontrolünde, bunlara bağlı ortaya çıkan kanser ve kronik hastalıkların önlenmesinde büyük değeri vardır. Bağışıklama için yapılan aşılamalar sonucu her yıl 2-3 milyon ölüm önlenmektedir.

Tüm bu işlevleri gören aşılar hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından bir değişiklik yapıldı. Bir önceki aşı takviminin son hali tabloda gösterildiği gibidir.

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak(KKK) aşısı ve difteri, aselüler boğmaca, tetanoz, inaktif polio Aşısı (DaBT-IPA)(Dörtlü Karma Aşı) 1.sınıfta yapılıyordu.  Yapılan değişiklikle; KKK (ikinci doz) ve DaBT-IPA aşıları, 1 temmuz 2016 yılından sonra doğan, yani 4 yaşını dolduran çocuklara Aile Hekimliği Birimleri tarafından yapılacak.

1 temmuz 2016 yılından önce doğan çocukların KKK ve DaBT-IPA aşıları 2020-2021, 2021-2022, 2022-2023 eğitim-öğretim yılları içerisinde okulda yapılacaktır.

Prof. Dr. Ateş Kara, bu değişikliğin temel sebebinin okulda yapılan aşılamaların ebeveynler tarafından yeterince güvenilir bulunmaması ve ilköğretime başlayacak çocukların dönem içindeki aşılamayla adaptasyonlarının zorlanacağı olduğunu bildirmiştir.

Başka bir değişiklik ise ilköğretim 8.sınıfta yapılan tetanoz aşısı (Td), 1 temmuz 2007 tarihinden sonra doğanlarda, yani 13 yaşına girmiş tüm çocuklarda Aile Hekimliği Birimleri tarafından yapılacak.

Söz konusu değişiklik 1 temmuz 2020 tarihinden itibaren işleme girmiştir.

Yapılan bu değişiklikle aile hekimleri aile arasında iletişim daha güçlü olacağı, aşı hakkında daha iyi bilgilendirme sağlanacağı, kayıtlı kişilere ulaşımı kolaylaştıracağı ve aşı kapsamının daha da genişletileceği amaçlanmaktadır.

Güncel aşı takvimi tablosu aşağıdaki gibidir:

Yaşamın devamı olan bebeklerimizi ve çocuklarımızı ölümcül ve sakat bırakan olumsuzluklardan korumak ve onlara sağlıklı bir gelecek sunabilmek için en güvenilir tercih aşılamadır.

Geleceğimizi oluşturan çocukların sağlıklı olması anne-babanın en temel sorumluluğu, aşılanmak ise çocuğun en temel hakkıdır.

Saglik.gov.tr – (2018). Aşı Nedir, Nasıl Etki Eder? https://asi.saglik.gov.tr/genel-bilgiler/49-aşı-nedir,-nasıl-etki-eder.html

Saglik.gov.tr – (2020). Aşılama Takviminde Değişiklik Yapıldı https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/asilama-takviminde-degisiklik-yapildi.html

saglik.gov.tr – (2020). Aşı Takviminde Değişiklik https://bingolism.saglik.gov.tr/TR-184865/asi-takviminde-degisiklik.html

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.