200 Kalori Deyince Aklımıza Ne Geliyor?

0 1.215

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hepimiz sağlıklı beslenmek ve gün boyunca aldığın kalorilerin farkında ol deriz.

Ama hiç daha önce kalorilerin nasıl göründüğünü izlediniz mi?

Örneğin, bu 200 kalori değerinde elma. Diğer yandan, eğer 200 kalori değerinde peynir yersek, hacimler aynı görünmüyor.

Peynir ve güzel bir şarabı karıştıralım. Ve 200 kalorinin 3 çok farklı görünüşteki versiyonları. Şimdi şarap bira ya da romu karşılaştıralım, miden için üç farklı parti gecesine sahipsin.

Peki ya kahvaltıda yediğimiz yumurtalar?

Başka bir gün aldığın 200 kalori tatlı mısır gevreği ile karşılaştıralım, ya da yulaf ezmesi ve onlar farklı görünmek zorundalar. Ama kahvaltıda sosisli yumurtalı sandviç almak istersen, daha azına bakıyor olacaksın.

Brokoli?

200 kaloriye ulaşmadan önce miktarına şaşırabilirsiniz.

Değinmek değil, bu yiyecek besleyici öğelerde ve mükemmel lif kaynağıyla paketlenmiş.

Bir dilim pizza?

Eğer üstünde peperoni varsa bir dilimden daha az.

Peki, klasik Big Mac?

200 kalorili ‘Küçük Mac’i dene.

Ve kaloriler basitçe, enerji üniteleridir.

217 Big Mac’in kalorisiyle arabanızı 35 kilometre sürebilirsiniz.

Öyleyse durun.

Kalori nedir?

Spesifik olarak, kalori enerjinin bir miktarıdır, ya da 1 gram suyun sıcaklığını yükseltmek 1C sıcaklıkla ilişkilidir.

Kalori

Hayatta kalmak için enerjiye ihtiyacımız var ve yiyeceklerden alıyoruz.

Karbonhidratlar, protein ve yağlar yemeğimizin inşaat bloklarıdır ve her biri vücutlarımıza farklı miktarda enerji katkısı yapmaktadır. Ortalama bir insan bir günde 2000 ile 2700 arası kaloriye ihtiyaç duyar. Uzunluğa, ağırlığa, cinsiyete ve yaşa bağlıdır. Ve yoğun kalorili fıstık ezmesi gibi bazı yiyecekler bu ihtiyacı daha hızlı doldurur. Ya da atıştırmalık olarak yediğin o kek, kalori içeriğini sandığından daha çok değiştiriyor.

Ve bu karşı karşı konulamaz Doritos?

Yalan söyleme, bütün paketi yedin. Çok az kalori içere, beğenilmeyen kereviz, katur katur yiyebilmen için çokça veriliyor sana. Ya da havuçlar.

Hershey’s Kisses’den çok fazla değil ve kalorisi sınırlandırılmış salata yiyorsanız, kremalı soslara dikkat et. Özelikle, fransız sosları Ona bağlı olarak, filtre kahve epeyce düşük kalorili 200 kaloriye ulaşmadan önce çok fazla alabilirsin. Ama ilk olarak 1 şeker ve 1 krema ekle, bu kaloriler kolayca eklenecektir.

Onu özel bir içeriğe dönüştür, Iced Peppermint White Mocha gibi. ve kalan miktara şok olabilirisin. Ama, sırf kalorisi az diye bir şeyin Sağlıklı ya da sizin için daha iyi olduğu anlamına gelmesi gereksizdir. Örnek olarak 200 kalori kolayı ve 200 kalori tam yağlı sütlü alalım. Litre başına kolanın daha az kalori içerdiği doğrudur. Sütün birçok besleyici öğelerini ve sağlıklı yağlarını unutmamalısın. Ya da kahverengi ekmek veya beyaz ekmek…

Evet, genellikle buğday ekmeği her diliminde daha fazla kalori içerir, ama ayrıca daha fazla besleyici öğe ve lif içerir. Yani, İş kalorileri saymakla bitmiyor. Ama vücuduna giren yiyeceklerin nasıl bir değişiklik yaptığını bir düşün.

Dengeli beslendiğin ve sağlıklı yediğin bir günün sonunda eğer daha fazla 200 kalori örneği görmek istiyorsan, cevaplanmasını istediğin zor bir sorun mu var, yorumlarda sorabilirsin.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.