20. Yüzyılın Görkemli Katili: Radyum

0 1.569

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımızda sizlerle geçmişe bir yolculuğa çıkacağız.

20. yüzyılın ortalarında bilinçsizce kullanımı yaygınlaşan radyum elementinin yarattığı yıkımı sorgulayıcı bir bakış açısıyla ele alıyor olacağım çünkü hala farklı alanlarda benzer ihmaller ve ayrımcılıklar yapılıyor. Bakmak yerine görmeye başlama vaktimiz geldi.

Öncelikle bu görkemli yeşil parlaklığıyla insanları adeta mest eden sonrasında sistemlerine girerek onların kemiklerini çürüten radyumun ne olduğuna yakından bakalım mı?

Radyum elementi 1898 senesinde Uranyum üzerinde çalışan Marie ve Pierre Curie tarafından keşfedildi. Uranyum üzerinde çalışırken uranyumdan 300-400 kat daha radyoaktif bir element olan radyumu keşfetmeleri onlara Nobel ödülünü kazandırdı. Curie çifti, radyumun çok kuvvetli bir radyoaktif element olması sebebiyle kanser gibi hastalıklara etkin bir tedavi olabileceği yönünde fikirler ortaya attılar. Bu fikirler elbette doğruydu ama doğru dozda, doğru şekilde, doğru hastaya kontrollü şekilde uygulandığında tedavi edici yönünü kullanabiliriz. Şu an nükleer tıp biriminde radyum tuzları kullanılabilmektedir.

İnsanlar -özellikle fırsatçı şirketler- Curie çiftinin radyumun ‘’tedavi edici’’ yönü fikrini çarpıtarak insanlara sağlık getirmesi amacıyla radyumlu sular, radyumlu çikolatalar, radyumlu güzellik ürünleri, radyumlu süs eşyaları, radyumlu saatler üretmeye başladılar.

Radyumun güzel parlak yeşili ile boyanan saatleri üreten bir fabrikada çalışan kadınların diş, çene, kemik kırıkları, kemik tümörleri şikayetleri ile doktora gitmeleriyle radyumun tehlikeli yönü ortaya çıkmaya başlandı. Saat kadranlarının daha düzgün boyanabilmesi için radyuma batırılmış fırçaları dudaklarıyla sivrileştirilmelerini istenen kadınlar, radyumlu kremlerin pahalı olması sebebiyle ellerine ve dudaklarına bulaşan boyaları güzellik getirmesi için boyunlarına, saçlarına sürmeye başladılar. İlk önce bu rahatsızlıkların radyumdan kaynaklandığını düşünmeyen doktorlar birçok farklı teşhis koysa da kaçınılmaz sonuç ortaya sonunda çıktı. Çünkü radyumun tehlikeli olmadığı zaten hiçbir zaman kanıtlanmamıştı. Sadece ‘’sağlıklı’’ olduğu pazarlanmıştı. Fabrikada saat boyayan kadınlar başta olmak üzere radyumlu ürünler kullanan insanlar, yaşarken çürümeye başlayan ölülere dönmeye başladılar. Öldükten yıllar sonra bile hala kemiklerinin ve saçlarının radyumdan parlaması sebebiyle fabrikada çalışırken ölen kadınlara ‘’parlayan kadınlar’’ denmektedir.

Bu korkunç olayın asıl sebebini radyumun yapısından basit örnekler vererek açıklamak istiyorum. Radyoaktif elementler alfa, beta ve gama ışınlarından oluşurlar. Kafa karışıklığı yaratmamak için sadece radyumun sahip olduğu alfa ışınlarından bahsedeceğim. Alfa ışınları bir kâğıt parçası veya elimizle bile durdurulabilecek ışınlardır. Delip geçme özelliği olmayan bu ışınların en tehlikeli yönü vücudumuza girdiği anda dışarı çıkmak yerine metabolizmaya yerleşerek yüksek enerjilerini dokularımıza vermesidir. Kalsiyuma benzer yapıda olan radyum elementi zamanla kalsiyumun yerine kemiklerimize yerleşmeye başlar. Onarıcı özellikte olan kalsiyumun yerine onu taklit eden radyum geçince büyük bir yıkım oluşur ve kemikler çürümeye başlar.

Yüksek enerjili bir element olduğu bilinen bir maddenin bu kadar fazla kullanım alanına girmesini okuyunca belki anlamlandıramıyoruz ama günümüzde bunun gibi bilinçsiz hareketler yok mu dersiniz?

Hazır aldığımız gıdalarda içeriğinin ne olduğunu bile bilmediğimiz bir sürü kimyasal kaynarken hem de.

Ya da bu cilde iyi geliyor haberleri yayıldığında sorgulamadan, araştırmadan satın aldığımız bir sürü cilt bakım ürününe ne dersiniz?

Sadece bedenimize değil çevreye büyük zararları olan birçok kimyasal bu sektörlerde el üstünde tutuluyor. Biz tüketiciler olarak artık öyle bir eşikteyiz ki sorumlu davranmak bir tercih değil zorunluluk haline geldi. Kendimize, çevremize ve geleceğimize büyük sorumluluklarımız var. Artık geçmişte yaşanan bu tür olaylardan dersler çıkararak kendimiz ve sevdiklerimiz için daha bilinçli bir tüketici olmaya çalışmalıyız.

Sizde bu konu hakkında düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın.

https://www.cevremuhendisligi.org/ Parlayan Kadınlar, Radyum Kızları 18.11.2021 tarihinde erişim adresi: https://www.cevremuhendisligi.org/index.php/79-haberler/yazar-gc/1556-parlayan-kadranlar-radyum-kizlari

https://www.matematiksel.org/ Radyum’un Keşfi ve İnsanlığın Radyoaktivite İle İmtihanı 18.11.2021 tarihinde erişim adresi: https://www.matematiksel.org/karanlikta-parlayan-radyum-kizlari/

http://www.acikbilim.com/ Radyum Kızları 18.11.2021 tarihinde erişim adresi: http://www.acikbilim.com/2014/12/dosyalar/radyum-kizlari.html

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.