13 Soruda Gebelik Konusunda Bilginizin Ne Kadar İyi Olduğunu Test Edin!

0 6.351

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili dostlar,

Yine bir sağlık testimiz ile sizlerleyiz.

Bugün neredeyse her kadının başından bir kez geçen durumdan yani gebelik konusunu test konusu olarak ele aldık. Bu konuda çok önemli çünkü kadınlar arasında şehir efsaneleri çok fazla dolaşıyor.

Bu nedenle bu testimizde gebelik farkındalığınızı test etmek istiyoruz. Bu içeriği tüm kadın arkadaşlarınıza hatta eşlerinize, sevgililerinize gönderin ve onların da farkındalığını test edin. Çünkü bu farkındalığın ailenin her ferdinde eşit düzeyde olması gebelik süresinin sağlıklı geçmesini sağlayabilir.

Her testimizde olduğu gibi yine size klasik sorumuzu sormak istiyorum.

Anketimizi cevapladıysanız şimdi testimize geçelim.

1. Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir.

Correct! Wrong!

Gebelik cinsel hayat için bir engel oluşturmaz ve bebeğe de herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sadece anne adayının düşük ve erken doğum riski varsa cinsel hayat kısıtlanır.

2. Anne adayı 2 canlıdır bu yüzden 2 kişilik yemek yemelidir.

Correct! Wrong!

Anne adayı hamilelik süresince sadece 9-16 kilo almalıdır. Tüketilen gıdanın kalitesi ve yeme düzeni de çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün hala kullanılan tavsiyesi, gebe kalmadan önceki kiloyu baz alıyor ve ideal kilosunun altında, ideal kilosunda, ideal kilosunun üstünde ve obez olarak gebeliğe başlayan kadınlar olarak sınıflandırıyor. Vücut kitle indeksi, 18,5 in altında olanlar “ideal kilosunun altında, zayıf” olarak değerlendiriliyor ve bu kiloyla gebe kalan hastalara gebeliklerinde ortalama 13-18 kg almaları tavsiye ediliyor. Vücut kitle indeksi, 18,5-25 arasında olanlar “ideal kiloda, normal” olarak değerlendiriliyor ve bu kiloyla gebe kalan hastalara gebeliklerinde ortalama 11-16 kg almaları tavsiye ediliyor. Vücut kitle indeksi, 25-30 arasında olanlar “ideal kilosunun üzerinde, kilolu” olarak değerlendiriliyor ve bu kiloyla gebe kalan hastalara gebeliklerinde ortalama 7-11 kg almaları tavsiye ediliyor. Vücut kitle indeksi, 30 un üzerinde olanlar “obez, aşırı kilolu” olarak değerlendiriliyor ve bu kiloyla gebe kalan hastalara gebeliklerinde ortalama 5-9 kg almaları tavsiye ediliyor. İkiz gebeliklerde ise bu oran; “ideal kiloda” gebeliğe başlayanlar için 17-25 kg, “ideal kilosunun üzerinde” gebeliğe başlayanlar için 14-23 kg, “obez” gebeliğe başlayanlar için 11-19 kg olarak tavsiye ediliyor.

3. Hamilelik tam 9 ay sürer.

Correct! Wrong!

Gebelik, adet döneminin son gününe göre hesaplanır. Son adet tarihine 7 gün eklenir ve aydan 3 gün çıkarılır. Buna göre son adet tarihinden itibaren 40 hafta olarak doğum tarihi belirlenir. Belirlenen bu tarihin kesin olması ihtimali %70dir.

4. Hamilelikte saç boyatmak ve makyaj yapmak bebeğe zarar verir.

Correct! Wrong!

Yapılan araştırmalara göre gebeliğin 3. ayından sonra saç boyatmanın sakıncalı olmadığı ortaya koyulmuştur.

5. Hamileler X-Ray cihazından geçemez ve akciğer filmi çektiremez.

Correct! Wrong!

Radyon gebeler için risklidir ancak X-Ray cihazları gebeler ve bebekleri için büyük bir risk taşımamaktadır. Ayrıca akciğer filmi esnasında alınan radyasyonunun dozu da çok düşük olduğu için güvenilirdir.

6. Hamileyken spor yapılmaz.

Correct! Wrong!

Gebelikte hareketsizlik, hem anne adayının hem de bebeğin hayatı için risklidir. Ağır ve zorlu sporlar yapılmamalıdır ancak düzenli yürüyüş, yüzme ve hafif egzersizler uzmanlarca önerilmektedir. Ayrıca düzenli spor yapan anne adaylarının doğum sürecini daha kolay atlattıkları gözlemlenmiştir.

7. Hamile kadın aşerdiği gıdayı tüketmezse bebeğin bir uzvu eksik olur.

Correct! Wrong!

İstenilen her yiyeceği tüketmenin bebekte organ eksikliğine neden olacağı inanışı doğru değildir. Aşermek (pika) psikolojik bir durumdur.

8. Erken doğan ya yaşayamaz ya da bebek sağlıksız olur.

Correct! Wrong!

Erken doğan bebeklerin yaşama ihtimali düşük değildir, aksine günümüzde giderek yükselmektedir. Özellikle yenidoğan yoğun bakımı tam donanımlı olan hastanelerde artık 24-26 hafta ve üstünde dünyaya gelen bebekler de yaşayabilmektedir.

9. Anne karnındaki bebeğin çok saçı varsa hamilelik dönemi bulantılarla geçer.

Correct! Wrong!

Bebeğin saçlarının çıkmaya başlaması anne adayının mide şikâyetlerinin artmasına neden olmaz. İlerleyen gebelik haftalarında bebeğin diyafram ve mideye baskı yapması sonucunda ya da çok fazla yemek yenildiği dönem mide şikâyetleri artar. Az ve sık yenerek, uykuda yüksek yastık kullanılarak ve kimi zaman da doktorun önereceği ilaçlarla mide yanması ve reflü rahatsızlıklarını önlemek mümkündür.

10. Doğum başlamadan su gelirse çocuk kuruya kalır ve doğum zor olur.

Correct! Wrong!

Su geldikten sonra genellikle 12 saat içinde aktif doğum eylemi başlar. Suyun gelmesiyle bebeğin kuruya kalmasının, doğumun zor olmasının bir alâkası yoktur. Önemli olan sürecin doğru yönetilmesidir.

11. Sezaryenle doğumda süt geç gelir.

Correct! Wrong!

Doğum başladığında yapılan sezaryenlerde tüm beden doğum ve sonrasına hazır demektir. Bebeğin doğup emmeye başlamasıyla süt yavaş yavaş gelmeye başlayacaktır.

12. Hamileyken uçağa binmek düşüğe neden olabilir.

Correct! Wrong!

Gebelikte seyahat sakıncalı değildir. Ancak kısa mesafeler, en fazla 2 saat sürecek arabalı yolculuklar ve mümkünse uçak yolculuğu tercih edilmelidir.

13. Gebelikte ilk aylarda görülen leke tarzı kanamalar olağan sayılabilir.

Correct! Wrong!

İlk 3 ayda görülen kanamalar düşük tehlikesi belirteci olabileceği için mutlaka Kadın-Doğum Uzmanına başvurarak ultrasonografi ile bebeğin gelişimi ile ilgili bilgi almak gerekmektedir.

Gebelikte Doğru Bilinen Yanlışlar
Gebelik ile ilgili bilginiz DÜŞÜK seviyededir. İsterseniz testimizi tekrar deneyebilirsiniz. Ayrıca içeriklerimizi tüketerek gebelik konusunda bilginizi artırabilirsiniz.
Gebelik ile ilgili bilginiz ORTA seviyededir. İsterseniz testimizi tekrar deneyebilirsiniz. Ayrıca içeriklerimizi tüketerek gebelik konusunda bilginizi artırabilirsiniz.
Gebelik ile ilgili bilginiz YÜKSEK seviyededir. Diğer testlerimizi yaparak sağlık konularında bilginizi test edebilirsiniz.

Bu testimizden başarılı olduysanız, aşağıdaki diğer testlerimiz ile kendinizi deneyebilirsiniz.

  1. 5 Soruda Cinsellik Ve Seks İle İlgili Bilginizi Sınayın!

  2. 18 Soruda Görsel Zekânızın Ne Kadar İyi Olduğunu Test Edin!

  3. 15 Soruda İlk Yardım Bilginizin Ne Kadar İyi Olduğunu Test Edin!

  4. 7 Soruda Hipertansiyon Konusunda Bilginizin Ne Kadar İyi Olduğunu Test Edin!

  5. 6 Soruda Doğum Kontrol Hapları Konusunda Bilginizi Test Edin!

  6. 10 Soruda Egzersiz Hakkında Bilginizi Test Edin!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.