10 Soruda Epilepsi (Sara Hastalığı) Hakkında Bilginizi Ve Farkındalığınızı Test Edin!

0 8.523

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Epilepsi halk tarafıyla bilinen adı Sara Hastalığı, dünyada çok sık görülmeyen başlayan bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Bu nedenle epilepsi hastası ile karşılaşma durumumuz çok yüksektir. Çoğu zaman sara krizi geçiren bir kişi ile karşılaştığımızda ne yapacağımızı bilemeyebiliriz. Bu nedenle bu testimizi epilepsi diğer adıyla sara hastalığı konusunda bilginizi ve farkındalığınızı test etmeniz için hazırladık.

Öncelikle testimize geçmeden epilepsi diğer adıyla sara hastalığı ile ilgili bilgi düzeyinizin ne kadar olduğunu soralım.

Şimdi yukarıdaki anketimizi cevapladıysak test sorularımıza geçebiliriz.

1. Epilepsi sadece çocuklarda görülür.

Correct! Wrong!

Bazı epilepsi tipleri sadece çocukluk çağında görülmekle birlikte, daha önce sağlık sorunu olmayan yetişkin kişilerde de kafa yaralanmaları, inme ve enfeksiyon gibi nedenlerle epilepsi nöbetleri başlayabiliyor. Epilepsinin görülme sıklığı erişkinlerde yaşla artıyor ve 65 yaş üstü kişilerde neredeyse 10 yaş altı çocuklarda görüldüğü kadar sık görülüyor.

2. Epilepsi nöbeti geçiren herkes epilepsi hastasıdır.

Correct! Wrong!

Epilepsi nöbetiyle epilepsi hastalığını ayırmak gerekiyor. Tek bir nöbet geçirmek kişinin mutlaka epilepsi hastası olduğu anlamına gelmiyor. Nöbet, beyin hücrelerinin anormal ve aşırı elektriksel aktivitesi nedeniyle ortaya çıkıyor ve geçici bir beyin fonksiyon bozukluğu olarak nitelendiriyor. Bazı epileptik nöbetler ateş, kafa travması ile enfeksiyon gibi başka bir tıbbi nedenle oluşuyor ve tekrarlamıyor. Ayrıca senkop, kalp rahatsızlıkları veya duygusal temelli ataklar gibi epileptik olmayan tablolar da gelişebiliyor. Epilepsi tanısı için genellikle en az 2 kez tetiklenmemiş, yani enfeksiyon ve metabolik bozukluk gibi bir nedene bağlı olmayan nöbet gerekiyor.

3. Epilepsi nöbeti geçiren hastaya soğan ve kolonya gibi keskin kokular koklatılması nöbeti sonlandırmaz.

Correct! Wrong!

Epilepsi nöbeti geçiren kişilere koklatılan soğan ve kolonya gibi şeylerin hiçbir yararı yok, aksine hastanın solunumu üzerinde olumsuz etkiler bırakabiliyor.

4. Nöbet geçiren ve çenesi kitlenen kişinin ağzını açmak gerekir.

Correct! Wrong!

Çene kasları istemsiz ve çok güçlü kasıldığı için kaşık gibi bir şeyle zorlamak dudak- diş eti yaralanması ile diş kırıklarına yol açabiliyor, hatta yardım etmeye çalışan kişinin parmaklarında da yaralanma olabiliyor. Nöbet geçiren birine yardım etmek için etrafında çarpıp yaralanabileceği eşya gibi şeyleri uzaklaştırmak, varsa gözlüğünü çıkarmak, yan çevirerek ve mümkünse başının altına yumuşak bir şey koyarak nöbetin sonlanmasını beklemek, nöbet birkaç dakikadan fazla sürerse 112 acil yardım hattını aramak gerekiyor.

5. Epilepsili kadınlar hamile kalamazlar ya da sağlıklı çocuk sahibi olamazlar.

Correct! Wrong!

Epilepsi genellikle kadının hamile kalma yeteneğini etkilemiyor, çocuğun gelişimi üzerinde de çok az bir etkiye sahip oluyor. Anne anti-epileptik ilaçlar kullanıyorsa, doğumsal kusurların ortaya çıkma riski yüzde 2 ila 10 arasında seyrediyor. Ancak Nöroloji ve Doğum uzmanlarının yakın takibiyle risk azalıyor ve bebeğin sağlıklı olma şansı çok daha fazla artıyor.

6. Epilepsili bireylerin çocuklarında epilepsi görülmez.

Correct! Wrong!

Yaklaşık 100 kişiden 2'sinde, yaşamları boyunca bir noktada epilepsi gelişiyor. Eğer babada epilepsi varsa bu oran biraz daha fazla oluyor. Annenin epilepsisi varsa risk halen 100'de 5'ten daha düşük oluyor. Her iki ebeveynde de epilepsi varsa, risk biraz daha yükseliyor. Çoğu çocuk ebeveynden epilepsi miras almıyor, ancak bazı epilepsi tiplerinin çocukta görülme olasılığı daha yüksek oluyor.

7. Nöbet sırasında kişi dilini yutabilir veya boğulabilir.

Correct! Wrong!

İnsanın dilini yutması fiziksel olarak imkânsızdır. Nöbet sırasında meydana gelebilecek en kötü şey, çene kaslarındaki istemsiz kasılma nedeniyle kişinin dilini ısırması olabilir.

8. Epilepsi hastaları araba kullanamazlar.

Correct! Wrong!

Ülkemizde kesinlikle yasaktır.

9. Yanımda epilepsi nöbeti geçiren bir bireyi kasılmalarını durdurmak için sıkıca tutmalıyım.

Correct! Wrong!

10. Yanımda epilepsi nöbeti geçiren bir bireyin çenesi kilitlenmesin diye hemen çenesini açmalıyım.

Correct! Wrong!

Sevgili okur, epilepsi nöbeti geçiren bir bireyin ihtiyacı olan tek şey güvenli bir çevrenin sağlanmasıdır.

Epilepsi Hakkında Bilgi Ve Tutum Düzeyini Test Et!
Epilepsi İle İlgili Farkındalık ve Bilgi Düzeyiniz DÜŞÜK seviyededir. Sağlık Asistanı Platformunda yer alan içeriklerimizi okuyarak, testimizi tekrar deneyebilirsiniz.
Epilepsi İle İlgili Farkındalık ve Bilgi Düzeyiniz ORTA seviyededir. Sağlık Asistanı Platformunda yer alan içeriklerimizi okuyarak, testimizi tekrar deneyebilirsiniz.
Epilepsi İle İlgili Farkındalık ve Bilgi Düzeyiniz YÜKSEK seviyededir. Sağlık Asistanı Platformunda yer alan içeriklerimizi okuyarak, testimizi tekrar deneyebilirsiniz.

Diğer sağlık testlerimizi yaparak sağlık konusunda bilginizi geliştirebilirsiniz.

  1. 5 Soruda Cinsellik Ve Seks İle İlgili Bilginizi Sınayın!

  2. 18 Soruda Görsel Zekânızın Ne Kadar İyi Olduğunu Test Edin!

  3. 15 Soruda İlk Yardım Bilginizin Ne Kadar İyi Olduğunu Test Edin!

  4. 7 Soruda Hipertansiyon Konusunda Bilginizin Ne Kadar İyi Olduğunu Test Edin!

  5. 6 Soruda Doğum Kontrol Hapları Konusunda Bilginizi Test Edin!

  6. 10 Soruda Egzersiz Hakkında Bilginizi Test Edin!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.