Üreme Ve Vajinal Sağlığınızı Korumak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

0

Her kadın üreme ve vajinal sağlığını korumalı ve geliştirmelidir. Bu nedenle kadınların dikkat etmesi gereken 4 alan var. Bu yazımızda bu dört alanda neler yapılması gerektiğini anlatıyoruz.

1. Menstruasyon Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Menstruasyon döneminde hijyen oldukça önemlidir. Bu dönemde kadınlara tek kullanımlık hijyenik pe kullanımı önerilmektedir. Ped kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir.

  • Ellerin ped değiştirmeden önce sabunla yıkanması,
  • Pedin genital bölgeye yerleştirilecek olan bölümüne elle temasdan kaçınılması,
  • Günde 6-8 kez ped değiştirilmesi
  • Değiştirme işleminin çıkarma işleminin önden arkaya doğru yapılması (temiz pedönden yerleştirilmeli, kirli ped arkadan çıkarılmalı),
  • Pedlerin kapatılarak çöp kutusuna atılması gerekir.

Menstruasyon dönemine ilişkin hijyen alışkanlıkları adölesan dönemde başlaması, sürdürülmesi açısından önemlidir. Bu nedenle ebe/hemşirelerin gençlere doğru hijyen alışkanlıklarını kazandırmaları gerekmektedir. Bu dönemde kadınların vajinal tampon kullanmaktan kaçınmaları gerekmekte ancak kullanımları söz konusu ise sadece gündüz ve hijyen kurallarına uyarak kullanmaları önerilmektedir.

2. İç Çamaşırı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınların iç çamaşırı seçiminin beyaz renkli ve pamuklu olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca hijyenik açıdan iç çamaşırlarının her gün düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Mikroorganizmaları öldürmek açısından ütülenmesi tavsiye edilen bir davranış şeklidir.

3. Tuvalet Hijyeninde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınların genital bölgelerini temizleme alışkanlıkları oluşabilecek enfeksiyonları önleme açısından oldukça önemlidir. Doğru hijyen davranışı tuvaletten önce ve sonra ellerin su-sabunla yıkanması, taharetlenmenin kirli bölgeden temiz bölgeye doğru yapılması (önce ön sonra arka yıkanır) ve tuvalet kâğıdı ile kurulanması şeklinde olmalıdır. Böylece el, vulva ve anal bölge arasındaki enfeksiyon zinciri kırılır. Ayrıca enfeksiyon oluşmuş ise bu enfeksiyonun el ile vücudun diğer bölgelerine yayılımı engellenmiş olur .

4. Banyo Hijyeninde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banyo sırasında vulvayı yıkarken dikkatli olunması gerekmektedir. Vulvada tahrişe neden olmadan vulva kenarında biriken yağlı oluşumlar temizlenmeli ve vajinal deodorant kullanımından kaçınılmalıdır. Havuz ya da denizde yüzdükten sonra hemen duş alınmalı ve kuru, temiz bir mayo giyilmelidir (Vajinal duş vajen florasını değiştireceğinden enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar ve bu nedenle önerilmez.

Ege E , Eryılmaz G . Kadınlar Verilen Planlı Eğitimin Genital Hijyen Davranışlarına Etkisi. Anadolu Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri Dergisi. 2010; 16-8.

Kokanalı, D , Engin Üstün, Y . (2019). Yaşlı Kadınlarda Üreme Sağlığı. Jinekoloji-Obstetrik ve Neonatoloji Tıp Dergisi , 16 (2) , 97-100 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/jgon/issue/51866/675113

Yazıcı, S , Çuvadar, A . (2019). Genital Sistem Enfeksiyonlarının Önlenmesi ve Ebelik. Sağlık Profesyonelleri Araştırma Dergisi , 1 (1) , 33-37 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/jhpr/issue/49226/581449

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.