Okul Başarısı İçin Çocuğunuzla Kurduğunuz İletişimin Kalitesini Arttırın

0

Çocuğumuzla kurduğumuz iletişimin kalitesini arttırmanın birkaç yolu vardır.

Bunun için öncelikle çocuğumuzla kurduğumuz ilişkide “Sen Dili” yerine ağırlıklı olarak “Ben Dili” ni kullanmaya gayret göstermeniz gerekir.

Ben dili kendi duygularınızı anlattığınız karşıdakini suçlamak yerine onun yaptığı şey sonrasında sizin hissettiklerinizi onunla paylaştığınız dildir. Ben dilinde suçlama veya durum tespiti yoktur. Sadece olan biten karşısında sizin hissettiğiniz veya düşündükleriniz vardır. Örneğin:

“Ders çalışmazsan yapamazsın tabi.” Diyerek çocuğu suçlayıcı davranmak yerine,

“Yeterince ders çalışmadığını düşünüyorum.” diyerek o olaya ilişkin kendi fikir ve duygularınızı ifade edebilirsiniz. Yine,

“Bir daha böyle bir şey yaparsan kafanı kırarım.” diyerek tehdit etmek yerine,

“Böyle bir şey yapmış olmana çok üzüldüm ve bu beni hayal kırıklığına uğrattı.” diyerek kendi duygu ve düşüncelerinizi ona aktarabilirsiniz.

Ben diline en büyük itiraz “Anlama Eşikleri” çok yüksek olan ailelerden geliyor. Bu aileler “Hocam bizim oğlanı tehdit etmezsem hiçbir şey yaptıramam.” diyorlar.

Doğru hiçbir şey yaptıramıyorlar çünkü ben dilini kullanabilmek için önce zeminin hazır olması gerekir. O hazırlık da ailede “Anlama Eşikleri”nin düşürülmesinden geçiyor.

Anlama eşiği; çocuğun; sizin davranışlarınızı ve sözlerinizi anlamlandırmaya başladığı noktaya denir.

Kimi çocuk ne demek istediğinizi göz teması ile anlarken, kimileri kızınca anlar. Her çocuk aileden gelen alışkanlıkları nedeniyle farklı anlama eşiği düzeyinde olabilir. Anlama eşiklerinde düzeyler şu şekildedir:

  1. Düzey: GÖZ TEMASI İLE ANLATMA
  2. Düzey: KONUŞARAK ANLATMA
  3. Düzey: KESİN İFADE İLE KONUŞMA
  4. Düzey: KIZGINCA KONUŞMA
  5. Düzey: BAĞIRMA
  6. Düzey: SARSMA
  7. Düzey: DÖVME

İlk üç düzey iletişimin normal olduğu düzeylerdir.

Özellikle 5. düzeyden sonra iletişimde ciddi sorunlardan söz edilebilir. Çocuğunuz eğer sizi ilk 3 veya en fazla 4. düzeyde anlayabiliyorsa o zaman çocuğunuzla “ben dili” konuşabilecek zemine kavuştunuz demektir.

Aile içinde göz teması güçlü olursa çocuğun anlama eşiği düşer. Aile, çocuk yanlış yaptığında onu karşısına alır, gözlerinin içine bakarak sabırla doğru olanı anlatırsa gün gelir çocuk onları anlamaya başlar. Anlama eşiğini yüksek olması çoğunlukla çocuğun gözle konuşmayı bilmemesinden kaynaklanıyor.

Çocuğuyla yeterince göz teması kuramayan ailelerde çocuklar gözle iletişim kurmayı öğrenemiyor. Bunun için çocuklarımızla göz göze iletişim kurduğumuz zamanları arttırmamız gerekiyor. Tabi bu daha önce de bahsettiğim gibi suni bir şekilde: “Gel senin gözlerine bakayım.” şeklinde olmaz. Ailece televizyonu kapatma ve muhabbet etme, birbirlerinin dertleriyle dertlenme, hasbıhal etme zamanları belirlenirse ve bu belli bir düzende uygulanırsa çocuklar gözle konuşmayı da kısa zamanda öğrenecek ve bu vesile ile anlama eşikleri de düşecektir.

Ailede şiddet veya bağırma varsa çocuğun ar perdesi yırtılır ve anlama eşiği yükselir. Anlama eşiği yükselen çocuk da laftan anlamaz hale gelir. Çocuğumuzla iletişimimizi düzeltmek istiyorsak önce anlama eşiklerini düşürecek ve sonra da ben dili ile konuşmaya dikkat edeceğiz. Ardından çocuğumuzu eleştirirken eleştiriyi kişiliğine değil davranışına yapmamız gerekir.

“Sen ne biçim bir çocuksun yahu?” deyip kişiliğine saldırmak yerine;

“Derslerini çalışmaman beni rahatsız ediyor. Bu konuda tembel davrandığını düşünüyorum.” diyerek hem rahatsızlığınız uygun bir şekilde dile getirilebilir hem de kişiliğine değil davranışına odaklanılmış olur. Yine,

“Ne kadar beceriksizsin.” demek yerine,

“Bu işi yapamamış olmana şaşırdım. Hâlbuki yapabileceğini düşünüyordum.” denilebilir.

Konuşmalarımızda yapacağımız bu düzenlemeler çocuklarımızla iletişimimizin kalitesini artıracak ve onlarla daha iyi anlaşabildiğinizi hissedeceksiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.